"DbajMY o H2O!" apeluje Wąbrzeźno i płynie do Bałtyku ze specjalną deklaracją [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-07-06 11:03 Magdalena Witt-Ratowska

"Wąbrzeźno żąda dostępu do morza!" takie hasło widnieje na kajakach, którymi płyną z Wąbrzeźna do morza. Pokazują, że warto i trzeba dbać o wodę. W nadwiślańskich miastach podpisują specjalną deklarację wraz z innymi samorządami. Na taką wyprawę zdecydowali się burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski, jego zastępca Wojciech Trzciński oraz kilkanaście innych osób.

Kilka dni temu ruszyli Strugą Wąbrzeską, potem Drwęcą i są na Wiśle. W naszym regionie odwiedzają między innymi Lubicz, Toruń, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Chełmno, Świecie, Grudziądz. Potem będą Gniew i Tczew. W każdej z miejscowości zbierają podpisy pod deklaracją o wspólnym działaniu na rzecz ratowania i ochrony zasobów wodnych. To na przykład mała retencja, zachęcanie do budowania przydomowych zbiorników, skuteczne sposoby oczyszczania wody, oszczędzania, a także segregacja odpadów i recykling wody przez zakłady i przedsiębiorców. W Toruniu deklarację podpisał zastępca prezydenta miasta Paweł Gulewski.

Trasa, którą płyną samorządowcy Wąbrzeźna liczy prawie 300 kilometrów, a sama wyprawa trwa dziewięć dni. Nocują przede wszystkim pod namiotami. Oprócz kajaków mają pilotującą motorówkę i własnoręcznie zbudowaną tratwę. Uczestnicy spływu planują dopłynąć do Bałtyku w najbliższą sobotę. Tam odpoczynek i w niedzielę powrót - już nie wodą - by zdążyć na wieczorny finał Euro 2021.

Dbamy o H2O! Ekipa z Wąbrzeźna płynie kajakami do Bałtyku:

Kto jeszcze bierze udział w spływie? Między innymi Dawid Putto, zawodnik Kopernika Bydgoszcz i medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, na trasie dołączy podróżnik i wspinacz Lech Flaczyński, natomiast najstarszy uczestnik to 77-letni pan Ryszard Zieliński. Na mecie ma wszystkich powitać Marek Kamiński - polarnik i podróżnik ekstremalny.

Ekipa "1047 dla Arka" zawitała do Torunia
Źródło: "DbajMY o H2O!" apeluje Wąbrzeźno i płynie do Bałtyku ze specjalną deklaracją [ZDJĘCIA, AUDIO]