Pogoda w Toruniu

i

Autor: Sławomir Kowalski, www.torun.pl Jak długo zima potrzyma?

Czy zima jeszcze potrzyma? I jak długo to potrwa?

2021-12-12 12:14

Na razie w Toruniu cieszymy się piękną zimą. Miasto przykryła biała pierzynka, a i na termometrach poniżej zera. Czy taki krajobraz pozostanie z nami na dłużej? Czy nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą białe i mroźne? A może wręcz przeciwnie? Przyglądamy się prognozie na najbliższy tydzień.

W niedzielę w ciągu dnia temperatury jeszcze na minusie, ale od poniedziałku będzie w okolicach zera, a w ciągu tygodnia temperatura będzie rosła, również nocą. Cieplej zrobi się już we środę, wówczas około 4 stopni na plusie. Jeszcze cieplej będzie w czwartek, około 6 stopni Celsjusza. Mróz będzie jedynie w nocy, i to jeszcze tylko z poniedziałku na wtorek (około -2 stopni), a później już powyżej zera. Najcieplejszą nocą w tym tygodniu będzie ta, z czwartku na piątek, bo wówczas na termometrach 2-3 stopnie ciepła. Od piątku znowu będzie chłodniej, ale dodatnie temperatury (3-5 stopni Celsjusza) utrzymają się do niedzieli włącznie. Nocą będzie w okolicach zera lub nieco powyżej. Parasolki przydadzą się jedynie w poniedziałek i wtorek, a jeżeli popada, to tylko mżawka lub słaby deszcz. Na drogach i chodnikach zapewne będzie ślisko. Miasto przypomina wszystkim właścicielom i administratorom nieruchomości o obowiązku odśnieżania, bo pora zimowa dla właścicieli nieruchomości wiąże się z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.

Krwiobus na Kujawach i Pomorzu zbiera najcenniejszy dar!

Obowiązki te wynikają między innymi z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Na osoby niewywiązujące się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny lub sporządzić wniosek o ukaranie do sądu. Stąd konieczność ich odśnieżania, odladzania, usuwania błota i innych zanieczyszczeń, by umożliwić swobodną komunikację oraz nie narażać pieszych na ryzyko poślizgnięcia i urazów. Usunięty śnieg oraz lód mogą być pryzmowane na krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyulicznej w sposób nieutrudniający ruchu pieszym. Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników materiałami szorstkimi np. piaskiem, bez stosowania środków chemicznych. Sople lodowe i nawisy śniegu z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami należy również usuwać niezwłocznie po ich powstaniu.

Co prawda, w nadchodzącym tygodniu nie będzie opadów śniegu, a z dachów nie powinny zwisać sople - to jednak na chodnikach może być nadal ślisko. Zwłaszcza, gdy w poniedziałek lub wtorek spadnie słaby deszcz. Zmarznięta ziemia może powodować, że na chodnikach pojawi się szklanka, a same chodniki mogą przypominać lodowisko. Zapewniamy, że na łyżwach najlepiej jednak jeździ się na Tor-Torze.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Czy zima jeszcze potrzyma? I jak długo to potrwa?