Czy lubicie chrupiący, wiejski chlebek? To wybierzcie się w sobotę do Janiej Góry.

2022-08-11 9:52 Paweł Jankowski
XII Janiogórski Festiwal Chleba
Autor: Paweł Jankowski XII Janiogórski Festiwal Chleba

Z Torunia to zaledwie 75 kilometrów, a można tam posmakować wspaniałego wiejskiego chleba "jak przed laty". Mowa o Janiej Górze koło Świekatowa w Borach Tucholskich. W sobotę gospodynie będą tam piekły chleb w szamotowym piecu.

Wśród pól, lasów i jezior znajduje się w Janiej Górze Wioska Chlebowa. Jest to wioska tematyczna powstała 14 lat temu, chętnie odwiedzana przez turystów. Cóż to takiego? Mieszkańcy wsi znajdują temat, który może zaciekawić turystów i zachęcić do przyjazdu. Może to być działalność artystyczna, hodowla ziół, produkcja miodu, pieczenie chleba czy tradycje górnicze. Organizowane są wycieczki, imprezy i warsztaty.

Pomysłodawczynią Wioski Chlebowej w Janiej Górze jest miejscowa nauczycielka Danuta Megger. Centralnym miejscem wioski jest tradycyjny piec chlebowy. Zbudowany jest z kamienia i szamotu na wzór konstrukcji, które dziesiątki lat temu stawały w centrum wsi, by mieszkańcy wspólnie mogli piec. Organizowane są tam zajęcia grupowe, ale także i turyści indywidualni znajdą też coś dla siebie. Informacji można zasięgnąć na profilu Wioski na Facebooku. Dodajmy, że w pobliskim Świekatowie można skorzystać z kąpieli w jeziorze i plaży.

10 września w Wiosce Chlebowej w Janiej Górze odbędzie się Festiwal Chleba. Organizatorzy zapewniają liczne atrakcje: pieczenie chleba, konkurs na najlepsze ciasto pieczone na zakwasie lub drożdżach, pokaz młócenia zboża młockarnią, liczne konkursy dla dzieci, degustację i kiermasz wyrobów regionalnych oraz prawdziwą wiejską biesiadę.

Ile powinieneś zarabiać? Sprawdź, czy warto iść po podwyżkę!

Pytanie 1 z 9
Ile masz lat?
Przez brak węgla nie może wypiekać chleba