Czy koszty zmobilizują operatorów? Prawie 120 złotych za usunięcie hulajnogi z chodnika!

2021-07-20 6:54 Mariusz Luda
Hulajnogi w Toruniu
Autor: www.torun.pl Pozostawiane urządzenia często są prawdziwą zmorą dla pieszych i kierowców

116 złotych - tyle ma kosztować usunięcie z pasa drogowego hulajnogi, roweru, czy motoroweru. Każda doba przechowywania usuniętego urządzenia na parkingu strzeżonym to 13 złotych za dobę. Samo wydanie i odstąpienie od decyzji usunięcia oraz dojazd na miejsce i ewentualny załadunek będzie za każdym razem kosztować operatorów 96 złotych. Będzie, o ile taką decyzję podejmą radni Torunia.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia (22 lipca) radni będą głosować nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat obowiązujących w 2021 roku za usuwanie pojazdów z dróg i ich przechowywanie na parkingach strzeżonych. Jest to związane z nowymi uregulowaniami ustawowymi dotyczącymi hulajnóg i innych urządzeń transportu osobistego (UTO). Nowa uchwała jest konsekwencją nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, której przepisy weszły w życie 1 lipca tego roku.

Szczególnie dużo zagrożeń niesie za sobą korzystanie z hulajnóg elektrycznych. Ustawodawca określił warunki, na których można korzystać z tych urządzeń i zobowiązał gminy i powiaty do uregulowania tych kwestii także w swoich uchwałach. Ten projekt dotyczy kwestii związanych z usuwaniem pojazdów z dróg, chodników i dróg rowerowych. Bardzo często są one pozostawione byle gdzie. W uchwale określamy opłaty za usunięcie takiego urządzenia z pasa drogowego, a także koszt ich przechowywania – informuje zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Obecny projekt uchwały uzupełnia jedynie katalog opłat i kosztów określony dla pozostałych pojazdów. W projekcie do katalogu dodano jedynie hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego, ustalając koszty w następujący sposób:

  • stawka za usunięcie w/w pojazdów - 116 zł
  • stawka za przechowywanie w/w pojazdów - 13 zł za dobę
  • koszty powstałe w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, a następnie odstąpienia od jego usunięcia - w przypadku dojazdu do miejsca zdarzenia w celu usunięcia z drogi - 96 zł
  • koszty powstałe w wyniku wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, a następnie odstąpienia od jego usunięcia - w przypadku dojazdu i załadunku pojazdu - 96 zł

Stawki oraz koszty zostały ustalone w wysokości równej stawkom i kosztom dotyczącym roweru lub motoroweru i są niższe niż maksymalna wysokość stawek określona w ustawie. Czy te koszty wpłyną na samych operatorów? Pozostawiane hulajnogi są często prawdziwą zmorą pieszych i kierowców. Porzucane byle gdzie nie są też wizytówką dla samego miasta, choć najważniejsze jest tu bezpieczeństwo użytkowników dróg, chodników i ścieżek rowerowych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Czy koszty zmobilizują operatorów? Prawie 120 złotych za usunięcie hulajnogi z chodnika!