Białe gwiazdy wylądują na Forcie I w Toruniu. Piknik "Polsko - Amerykańskie Braterstwo Broni" [AUDIO]

2021-08-20 9:04 Marta Łazarska
Białe gwiazdy wylądują na Forcie I w Toruniu. Piknik Polsko - Amerykańskie Braterstwo Broni [AUDIO]
Autor: Marta Łazarska

Piknik, wystawa pojazdów militarnych i historia polsko-amerykańskich lotników. Takie atrakcje ma już w sobotę (21.08.) dla torunian Fort I. Niektóre biografie mogłyby nadawać się na światowej klasy produkcję filmową.

Historia Polaków i Amerykanów od wieków bardzo mocno się przeplatała. Mamy wspólnych bohaterów tj. Tadeusz Kościuszko czy Zygmunt Puławski. Dodatkowo w samym Toruniu od kilku lat stacjonują Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. Już w najbliższą sobotę (21.08.) wszyscy pasjonaci historii będą mogli dowiedzieć się nieco więcej o tej wieloletniej współpracy między wojskami amerykańskimi i polskimi. Wszystko to podane w przystępny sposób. Na miejscu czekają przewodnicy, którzy opowiedzą nieco więcej o dwóch wystawach, które zostaną otwarte w ramach sobotniego pikniku. Jedna z nich to "Białe Gwiazdy nad Polską", która poświęcona jest działaniom Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych nad Polską w czasie II wojny światowej. Druga to przedstawienie biografii amerykańskich żołnierzy polskiego pochodzenia - "Szeregowiec Rayan przy tym się chowa" - powiedziała nam Anna Lamers, organizatorka wydarzenia.

Białe gwiazdy tym razem wylądują na Forcie I w Toruniu - mówi Anna Lamers

Oprócz tego na odwiedzających czeka także zwiedzanie Fortu I z przewodnikami. Na koniec przygotowane zostanie wspólne ognisko. Jak podkreślają organizatorzy - impreza jest dla wszystkich. Zaciekawi zarówno tych starszych i tych młodszych. Będzie okazja, by poznać ciekawą historię, która może zaskoczyć nawet znawców. Impreza na Forcie I odbędzie się między 12:00 a 19:00. Szczegółowy harmonogram znajdziecie także na oficjalnym wydarzeniu na Facebooku.

Źródło: Białe gwiazdy wylądują na Forcie I w Toruniu. Piknik "Polsko - Amerykańskie Braterstwo Broni" [AUDIO]