Bella Skyway Festiwal 2022

i

Autor: Wojtek Szabelski, Urząd Miasta Torunia Festiwal odbędzie się w dn. 16-20 sierpnia 2022

Bella Skyway w sierpniu znów rozświetli Toruń. Ruszył nabór na instalacje

2022-02-20 15:37

Przez pięć sierpniowych wieczorów (16-20.08) widzowie będą mogli oderwać się od rzeczywistości i pospacerować w Toruniu wśród blasku świetlnych instalacji. W ramach rozpoczynającego się naboru projektów artyści mogą zgłaszać swoje pomysły na instalacje, projekcje i interaktywne działania świetlne. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 14 marca 2022 roku.

Co roku, Bella Skyway Festival zaprasza artystów z całego świata, którzy prezentują zjawiskowe instalacje i mappingi 3D. Przed rokiem, podczas pięciu festiwalowych dni zaprezentowano 12 instalacji, 4 projekcje multimedialne i 2 wydarzenia specjalne, które zobaczyło łącznie ponad 400 000 widzów – zarówno z Polski, jak i zagranicy. Przybierająca różne formy mgła w instalacji Harmonia przeciwieństw w połączeniu z animacjami tworzyła ulotne i niepowtarzalne efekty wizualne w miejscu Fontanny Cosmopolis. Nie zabrakło oczywiście toruńskiego akcentu, a to za sprawą instalacji Duch Miasta, która przedstawiła charakterystyczne budynki toruńskiej starówki z przymrużeniem oka.

W 2021 roku największą atrakcją festiwalu był niezwykły mapping stworzony we współpracy z Disney. Przez 5 dni widzowie mogli podziwiać niecodzienne widowisko z udziałem Księżniczek i Królowych Disneya, które były inspiracją dla najmłodszych widzów do działania i zmiany świata na lepszy. Oczywiście zachwycających instalacji było o wiele więcej, chociażby iluminacje w Dolinie Marzeń czy instalacja Bee roles odwołująca się do życia pszczół. Także w tym roku wszyscy twórcy, którzy w swoich realizacjach wykorzystują światło, specjalizują się w technikach multimedialnych, projekcjach wielkoformatowych czy mappingach 3D mogą zgłaszać swoje projekty w ramach naboru. Open call kierowany jest zarówno do doświadczonych artystów światła i sztuk wizualnych, jak i twórców debiutujących. Organizatorzy poszukują instalacji artystycznych, które wykorzystując światło w niekonwencjonalny sposób - odmienią przestrzeń miasta.

Tegoroczna edycja festiwalu Bella Skyway Festival upłynie pod hasłem „Horyzont zdarzeń”. Będzie poruszać temat zmian jakie nastąpiły w okresie pandemii, zmian w naszych możliwościach, nas samych i otaczającej nas przestrzeni.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Bella Skyway w sierpniu znów rozświetli Toruń. Ruszył nabór na instalacje