Alert IMGW. Upał i burze z gradem, czyli lato w pełni!

2021-07-27 14:18 Mariusz Luda
We wtorek i środę może zagrzmieć!
Autor: Mariusz Luda Synoptycy zapowiadają upały, ale też burze z gradem!

Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad. Zjawiska te są spodziewane we wtorek oraz we środę (27/28.07). Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr, dochodzący w porywach do 80 km/h. Miejscami może wystąpić grad - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Miasto apeluje o ostrożność i zabezpieczenie na posesjach elementów ruchomych, które może porwać wiatr. To po alercie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który zapowiada burze i ulewny deszcz oraz porywisty wiatr. Zjawiska mogą wystąpić we wtorek (27.07) do godziny 22.00. Zagrzmieć może jeszcze dzień później - informuje synoptyk, Rafał Maszewski z portalu pogodawtoruniu.pl.

Warto już teraz przeanalizować kilka zasad, by czuć się bezpiecznie i to zarówno w pogodę, jak i wtedy, gdy będzie grzmiało, czy w czasie nawałnicy z silnym wiatrem. W czasie burzy najlepiej pozostać w domu i pozabezpieczać swoje okna i balkony. Można także wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe. Jeżeli burza zastanie nas poza domem – najlepiej schrońmy się w samochodzie, ale zaparkowanym w miejscu, gdzie nie ma drzew. Schronienia nie powinniśmy szukać pod samymi drzewami. W trakcie burzy nie powinniśmy się też kąpać w morzu, jeziorze, czy innym zbiorniku wodnym. Szukając pomocy dzwońmy pod 112.

Takie zjawiska też mogą się w lato zdarzyć i to czasami się dzieje. Policjanci przypominają też zasady bezpieczeństwa w upalne dni, głównie w trosce o osoby starsze i dzieci.

Najważniejsze to nie zostawiać dzieci i zwierząt samych w zamkniętych samochodach. Te, podczas upału mogą okazać się śmiertelną pułapką. Temperatura ciała dzieci wzrasta od 2 do 5 razy szybciej, niż u osoby dorosłej. Prowadzi to do szybkiego odwodnienia i wstrząsu termicznego. Ważne, by unikać pełnego i otwartego słońca i pod żadnym pozorem nie powinniśmy zasypiać na słońcu – może to grozić udarem słonecznym, ale także poparzeniami skóry. Warto pamiętać o używaniu odpowiednich kosmetyków chroniących przed słońcem i dobierać odpowiednią odzież i nakrycia głowy. Korzystając z wypoczynku nad wodą nie należy schładzać ciała wodą gwałtownie. Wchodząc do kąpieliska, należy robić to powoli, aby nie spowodować szoku termicznego. Należy też spożywać lekkostrawne posiłki i pić bardzo dużo wody. Alkohol może być śmiertelnie niebezpieczny.

Temperatury w tym tygodniu sięgać będą blisko 30 stopni Celsjusza, w weekend może być nieco chłodniej, do 25 stopni na toruńskich termometrach. Na ogół będzie słonecznie i upalnie. Jednym słowem - pięknie i wakacyjnie - informuje synoptyk, Rafał Maszewski z portalu pogodawtoruniu.pl.

Upały i burze z gradem, czyli lato w pełni!

Więcej, w tym alerty pogodowe na wypadek upałów, burz i innych gwałtownych zjawisk atmosferycznych znajdziecie TUTAJ. Portal i jego prognozy są bezpłatne!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

AQUA Toruń otwarte!
Źródło: Alert IMGW. Upał i burze z gradem, czyli lato w pełni!