Zamiast straszyć wybuchem, lepiej nakarmić. Zwierzęta w Sylwestra

2021-12-30 7:40 Paweł Czyżewski
pies
Autor: moshehar/Pixabay.com

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zachęca do tego, abyśmy w tym roku nie wydawali pieniędzy na petardy i fajerwerki, a zaoszczędzone środki przeznaczyli np. na karmę dla bezdomnych zwierząt. Wszystko po to, aby oszczędzić zwierzakom stresu związanego z hałasem. Wszystko w ramach akcji "Pomorze Zachodnie Nie Strzela".

Chcemy zaapelować do Państwa, aby te - nie małe w końcu - pieniądze, które co roku przeznaczamy na fajerwerki i petardy, w szczególności te wybuchowe, przeznaczyć na nasze zwierzaki. Wiemy doskonale, że -  to pokazują wszystkie badania naukowe - zwierzęta, a zwłaszcza psy, ale także koty czy ptaki, są bardzo często ofiarami trochę naszej bezmyślności. To dlatego, że w ten ostatni dzień roku chcemy być bardzo, ale to bardzo hałaśliwi - mówi Marszałek Olgierd Geblewicz. 

Aby dać przykład mieszkańcom Szczecina i regionu samorządowcy przekazali do szczecińskiego schroniska 400 puszek z karmą dla zwierząt.

Warto pamiętać, żeby zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszych pupili. Jak twierdzi Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie, dr Maciej Prost:

- Warto wybrać farmakologię. Często leki uspokajające dla zwierząt są jedynym wyjściem w sylwestrową noc. Pamiętajmy jednak, aby używać ich odpowiednio, żeby były skuteczne. Jedne bowiem należy podać kilka godzin, a nawet kilka dni wcześniej, ponieważ ich działanie jest mocno odłożone w czasie. Są też jednak takie, które działają natychmiast po podaniu.

A jeżeli tylko mamy taką możliwość, zostańmy w domu. Wtedy zwierzę poczuje się zdecydowanie bezpieczniej.

parkowanie na szczecińskim Podzamczu
Źródło: Zamiast straszyć wybuchem, lepiej nakarmić. Zwierzęta w Sylwestra