Żagle na maszt, kierunek- meta i puchary

2021-08-12 10:16 Denver EMZET
Regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnością
Autor: Centrum Żeglarskie w Szczecinie

14 i 15 sierpnia Centrum Żeglarskie zorganizuje regaty dla osób z niepełnosprawnością „RegatON”. Zawodnicy będę ścigać się na Jeziorze Dąbiu w jachtach typu Hansa 303.

Przed nami pierwsze takie regaty w Szczecinie, w których żeglarze z niepełnosprawnością będą mogli bezpiecznie rywalizować między sobą. W przyszły weekend do Szczecina przyjadą reprezentacje z Dźwirzyna i Olsztyna. Regaty w Centrum Żeglarskim będą okazją do rewanżu. Przypomnijmy, na początku lipca w Dźwirzynie nasi zawodnicy zajęli dwa pierwsze miejsca.

Regaty będą trwały cały weekend. Rozpoczną się w sobotę, 14 sierpnia o godz. 11.00 na przystani Centrum Żeglarskiego. I potrwają dwa dni. Łącznie przewidziano 4 wyścigi. Jachty Hansa 303 są specjalnie skonstruowane dla osób z niepełnosprawnością. Żeglować na nich mogą jedna lub dwie osoby. Całe sterowanie jachtem i żaglami odbywa się za pomocą rąk, a ster i wszystkie regulacje są w ich zasięgu. Jacht posiada ciężki miecz, który bardzo poprawia stateczność jachtu, w praktyce czyniąc go niewywracalnym. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość refowania, czyli zmniejszania powierzchni żagli, co czyni się podczas silnego wiatru.

Sekcja dla osób z niepełnosprawnością została powołana w poprzednim sezonie. Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu, a członkowie zostali podzieleni na mniejsze grupy zgodnie z ich stopniem zaawansowania żeglarskiego i chęci rywalizacji. Uczestnicy żeglują na jachtach Hansa 303, stworzonych dla osób z niepełnosprawnością. Dużym wsparciem dla sekcji jest Fundacja Anioły lubią Żywioły, która podobnie jak Fundusz Aktywnej Rehabilitacji FAR oddział zachodniopomorski jest partnerem regat.

Radio ESKA na Fest Festival 2021! Tak powstała nasza muzyczna strefa w Chorzowie!
Źródło: Żagle na maszt, kierunek- meta i puchary