Za nami jedna z najspokojniejszych nocy sylwestrowych

2022-01-01 16:44 Paweł Czyżewski
ambulans
Autor: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie

Pożegnanie starego i powitanie nowego roku zawsze wiąże się ze wzmożoną pracą ratowników medycznych. Tym razem sanitariusze ze Szczecina i regionu mieli o 30% mniej interwencji niż rok wcześniej, kiedy wezwań było ok. 600.

- Miniona noc sylwestrowa, była jedną ze spokojniejszych na przestrzeni ostatnich lat. Od godziny 19.00 w piątek 31.12.2021 do godz. 7.00 w sobotę 1.01.2022 roku zespoły ratownictwa medycznego WSPR w Szczecinie na terenie całego województwa udzieliły pomocy 420 razy (w analogicznym okresie rok wcześniej tych interwencji było więcej, bo aż 600) - mówi Paulina Heigel z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. 

Jak co roku, większość interwencji odbyła się z podobnych powodów. 

- Podczas minionego dyżuru nasi ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze byli najczęściej wzywani do osób będących pod wpływem alkoholu, które doznały urazów głowy i kończyn na skutek upadku. Najpoważniejsze tego typu zdarzenie miało miejsce podczas zabawy sylwestrowej w Warnicach, gdzie z wysokości ok. 3 metrów spadł 22-letni mężczyzna. Trafił do szpitala z urazem barku i głowy. Urazu głowy doznał także 23-latek, który wypadł z okna z wysokości kilku metrów w Podańsku w powiecie goleniowskim. W Świdwinie zabezpieczyliśmy i przetransportowaliśmy do szpitala 20-latka, który został zaatakowany ostrym narzędziem i doznał urazu okolicy brzucha - dodaje Heigel. 

Co ważne bezpiecznie było na drogach Szczecina i regionu. Odpowiedzialnie mieszkańcy Województwa Zachodniopomorskiego obchodzili się także z materiałami pirotechnicznymi. 

- Nie odnotowaliśmy żadnego poważnego wypadku komunikacyjnego. Niewiele było też zgłoszeń związanych z odpalaniem fajerwerków czy petard. Dwa najpoważniejsze tego typu interwencje miały miejsce w Tanowie i Różycy – w obu przypadkach dorośli mężczyźni doznali urazu oka. Po wybuchu petardy urazu ręki doznał 13-letni chłopiec w Resku – natomiast ta interwencja nie miała miejsca w nocy, a 31 grudnia przed godziną 17.

W sylwestrową noc do dość poważnego zdarzenia doszło w Świnoujściu. W jednym z tamtejszych domów jednorodzinnych wybuchła butla z gazem. Spośród 7 mieszkańców, którzy przebywali w budynku, 5 osób odniosło niewielkie obrażenia. 

parkowanie na szczecińskim Podzamczu
Źródło: Za nami jedna z najspokojniejszych nocy sylwestrowych