Stara olejarnia

i

Autor: Urząd Miasta w Szczecinie

inwestycje

To tu kwitł przemysł. Stara Olejarnia znalazła nowego właściciela

2023-10-10 12:49

Choć poprzednie próby kończyły się fiaskiem, to Miastu udało się sprzedać XIX wieczny zabytek na szczecińskim Golęcinie. Budynek od ponad 20 lat stał pusty. Teraz jest szansa, że z powrotem będzie tu tętnić życie. Co może tu powstać?

Stara Olejarnia wypięknieje?

Jak potwierdza Urząd Miasta - przetarg zakończył się sukcesem. Najwyższą ofertę złożyła warszawska spółka Arche. Jednak przepisanie budynku i działki na ich własność, nastąpi dopiero po zamknięciu procedur przetargowych.

Przypomnijmy, pod koniec XIX wieku działał tutaj młyn parowy, po 1910 roku znajdowały się tu zakłady olejarskie, a po wojnie fabryka szczotek. Od ponad 20 lat budynek stoi pusty. Co teraz może tu powstać?

- Nieruchomość przy Dębogórskiej jest wpisana do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta, może być przeznaczona pod zabudowę usługową, dopuszcza się też zabudowę mieszkaniową wielorodzinną - tłumaczy Sylwia Cyza - Słomska ze szczecińskiego magistratu.

Działkę sprzedano za 500 tysięcy złotych. To jednak dopiero początek wydatków, bo inwestor zgodnie z umową będzie musiał odnowić zrujnowany zabytek, a metamorfoza powinna odbyć się pod okiem konserwatora zabytków.

Źródło: To tu kwitł przemysł. Stara Olejarnia znalazła nowego właściciela