Mammograf Pomorzany

i

Autor: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie

zdrowie

​„Ten sprzęt poprawi jakość wykonywanych badań”

2023-05-22 14:57

- mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka Szpitala na Pomorzanach w Szczecinie. We wspomnianej placówce zainstalowano najnowszy i najnowocześniejszy mammograf. Aparat wykonuje badania 3D.

Szpital na Pomorzanach z nowym sprzętem

Trwający kilka miesięcy remont Pracowni Mammografii szpitala na Pomorzanach zakończył się, a oprócz odświeżonych, przyjaznych pacjentkom pomieszczeń, pojawił się tam najnowszej generacji aparat do wykonywania mammografii (Senographe Pristina 3D). Dzięki zaawansowanym możliwościom technicznym gwarantuje lepszą efektywność wykonywania badań i podnosi komfort pacjentki.

- Ten sprzęt z pewnością przyczyni się do wykonywania bardziej precyzyjnych i dokładnych badań w kierunku wykrywania nowotworów piersi, ale również zwiększy komfort i obniży poziom stresu, który odczuwały pacjentki do tej pory. Ten sprzęt, który pojawił się w pracowni mammografii pomoże też radiologom wykrywać nawet najmniejsze zmiany nowotworowe - tłumaczy Bartkiewicz.

Jak czytamy w komunikacie placówki:

"Ten model aparatu został stworzony przez kobietę we współpracy z pacjentkami, radiologami i technikami. Zaczynając od koloru i obłych kształtów jest urządzeniem przyjaznym i „delikatnym” w swym wyglądzie. Miejsce, gdzie pacjentka kładzie dłoń jest delikatnie podświetlane, co powoduje przyjemne odczucia spokoju. Uchwyt, który w starszych modelach pacjentka musiała trzymać, został zastąpiony specjalnym zagłębieniem, dzięki czemu kobieta nie zaciska pięści na uchwycie i nie powoduje niepotrzebnych napięć w ręce. „Półeczka”, na którą kładzie się pierś jest przyjemnie ciepła i ma zaoblone, delikatne kształty. Sam detektor jest cieńszy i nie jest dociskany do brzucha, a w przypadku pań, które poruszają się na wózku, nie ma konieczności „trzymania” go na kolanach"

Koszt - z remontem pomieszczeń, wyposażeniem czy dostawą - wyniósł ponad 1,5 miliona złotych.

Źródło: ​„Ten sprzęt poprawi jakość wykonywanych badań”