Szczecinianie niechętnie wymieniają kopciuchy

2021-11-26 11:00 Paweł Czyżewski
komin
Autor: BARBARA808/Pixabay.com

Poznaliśmy najnowsze dane rankingu rządowego programu "Czyste Powietrze". W jego ramach możemy starać się o dofinansowanie do wymiany starych pieców oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Jak w zestawieniu wypada Szczecin?

Zacząć należy od tego, że miejsce w rankingu zależy od liczby złożonych wniosków na 1000 mieszkańców. Jak pokazują statystyki z III kwartału tego roku, Szczecin na prawie 2477 gmin z całej Polski zajął 2347 miejsce, co plasuje nasze miasto na 103. pozycji od końca. 

W ostatnich miesiącach mieszkańcy naszego miasta złożyli łącznie 33 wnioski do programu "Czyste Powietrze". Najchętniej piece wymieniają z kolei mieszkańcy Województwa Śląskiego. Pierwsze 17 miejsc rankingu zajęły miasta z tego regionu. Najmniej ochoczo kopciuchów, przy pomocy rządowych dofinansowań, pozbywają się mieszkańcy Świnoujścia. W III kwartale tego roku, nie złożono tam ani jednego wniosku.

Od początku roku o dotacje z programu "Czyste Powietrze" starało się łącznie 127 mieszkańców Szczecina. Warto pamiętać jednak, że szczecińskie kopciuchy wymieniane są również w r ramach miejskiego programu "Zefirek".

Wyrzucał popiół z kominka, spalił las
Źródło: Szczecinianie niechętnie wymieniają kopciuchy