Odrestaurowana Willa Lentza w Szczecinie

i

Autor: UM Szczecin

sztuka

Sentymentalna podróż do czasów przedwojennego Szczecina

2023-03-30 14:48

Już w najbliższy weekend (1 kwietnia) w Willi Lentza w Szczecinie odbędzie się premiera spektaklu "Frida. Kolekcjonerka z Westendu". To historia o miłośniczce sztuki i jednej z ostatnich lokatorek tego miejsca. Obrazy powieszone na ścianach i te utrwalone w pamięci pokażą nam liryczną stronę bohaterki.

"Frida. Kolekcjonerka z Westendu"

Nowy rozdział w historii Willi Lentza rozpoczął się w listopadzie 1911 roku, kiedy to nieruchomość została nabyta przez Wilhelma Doeringa. Właściciel przeprowadził modernizację, a w piwnicy kazał wybudować skarbiec. Doeringowie byli miłośnikami sztuki. W swoich zbiorach mieli cenne obrazy, rzeźby czy grafiki. W 1935 roku już jako wdowa - Frida Doering wydzierżawiła, a następnie sprzedała willę miastu. Sztuka to opowieść o jej ostatnich chwilach w ukochanym domu.

- Warto sobie uświadomić, że ta willa która my dzisiaj znamy czy też kojarzymy z Pałacem Młodzieży, nigdy od momentu, kiedy Doeringowie ją opuścili nie była już domem. Takim domem, w którym się toczyło życie. Uświadomienie sobie, że tam była sypialnia, ktoś jadł śniadania, rozgrywały się tu codzienne dylematy i troski jest niezmiernie ciekawe i do takiego świata się przenosimy. Fridę poznajemy w trudnym momencie, po śmierci męża. Wyprowadza się wtedy z domu i życia jakie toczyła i znała, a są to lata 30-te, więc my znamy już historię i wiemy, że przed nią jeszcze najgorsze -mówi Olga Adamska, aktorka i odtwórczyni roli Fridy.

Sztuka i wszelkie informacje na temat rodziny Doeringów to efekt prywatnego śledztwa Dariusza Kacprzaka z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Sztuce będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Spektakl zaplanowano na godzinę 19:00.

Źródło: Sentymentalna podróż do czasów przedwojennego Szczecina