​Powraca temat uzależnień, a to w rytm utworów Davida Bowiego

2023-01-31 14:42 Julia Nogalska
Dzieci z Dworca ZOO
Autor: P.Gamdzyk

W Operze na Zamku w Szczecinie już w najbliższy weekend zobaczycie spektakl "Dzieci z Dworca ZOO". To wciąż aktualna opowieść o próbach zerwania z nałogiem, ukazana za pomocą tańca i muzyki.

"Dzieci z Dworca ZOO" w Operze na Zamku

Z tym tytułem spotkał się chyba każdy. Spektakl realizowany jest na podstawie książki, która powstała z zapisu rozmów z Christiane F. - młodą narkomanką z Berlina Zachodniego. Tym razem opowieść o grupie nastolatków borykających się z uzależnieniem zostanie przedstawiona za pomocą tańca i muzyki. Autorem scenariusza, choreografii i inscenizacji jest choreograf Robert Glumbek.

- W naszym spektaklu zgodnie z książką, mowa jest o narkotykach i uzależnieniu, ale można to chyba alegorycznie rozszerzyć na wiele innych rzeczy, które ludzie robią, a później ich bardzo żałują. To jest spektakl kompletny, współczesny. Zawiera wszystko to co się powinno zadziać na scenie, żeby nas poruszyć, żeby nas pozostawić nie obojętnym i aby nas tak trochę wyrwać z tej doczesności. Mówię o tym zawsze, że jeśli uratuje to jedną duszę, która zrozumie, że ucieczka w uzależnienie to nie jest droga, że ta ścieżka jest autodestrukcyjna; to znaczy, że sztuka nie tylko niesie radość, ale być może zmienia nasze życie - mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.

Pierwsze polskie wydanie książkowej opowieści "My dzieci z dworca zoo" ukazało się w 1984 roku. Spektakl "Dzieci z Dworca ZOO" na deskach Opery na Zamku obejrzycie 4 i 5 lutego.

Źródło: ​Powraca temat uzależnień, a to w rytm utworów Davida Bowiego