fajerwerki

i

Autor: DeltaWorks/Pixabay.com

Podczas kupowania i odpalania fajerwerków - bezpieczeństwo przede wszystkim

2021-12-28 12:28

Do Sylwestra zostały nam jedynie 3 dni. W szczecińskich sklepach możemy zobaczyć szeroką ofertę petard oraz fajerwerków. Aby materiały pirotechniczne nie stanowiły dla nas zagrożenia musimy pamiętać, aby przestrzegać wszelkich zasad bezpieczeństwa - mówi Beata Manios z Inspekcji Handlowej w Szczecinie.

Najważniejsze, żeby postępować zgodnie z instrukcją i w ten sposób przygotować ten wyrób do odpalenia. Każdy z tych produktów powinien zadziałać w sposób właściwy, jeżeli właśnie zastosujemy się do wytycznych i instrukcji producenta. To są również wyroby, na których widnieje znak CE, który jest wskazówką, że ten produkt spełnia unijne wymogi i restrykcje. 

Gdy już wyjdziemy ze sklepu z torbami pełnymi rakiet, rac i świetlnych fontann, pamiętajmy o ich odpowiednim przechowywaniu.

Nie możemy tych wyrobów przechowywać w jakichś wilgotnych miejscach, jednak będzie to bardziej skutkować tym, że dany produkt nie zadziała i nie odpali. Warto jednak dmuchać na zimne i nie zostawiać w tego typu miejscach wyrobów pirotechnicznych. Może się to skończyć opóźnionym zapłonem, a to już może być bardzo niebezpieczne. W przypadku takich wyrobów trudno przewidzieć konkretne scenariusze - dodaje Manios. 

Eksperci apelują, aby kupować fajerwerki tylko w sprawdzonych i pewnych miejscach. Najlepiej w specjalistycznych hurtowniach bądź sieciach handlowych. Przypomnijmy też, że za odpalanie fajerwerków i petard w dni poprzedzające Sylwester grozi mandat do 500 zł. 

parkowanie na szczecińskim Podzamczu

Co wiesz o legendarnej "Kaskadzie" w Szczecinie?

Pytanie 1 z 8
Przed II wojną światową, w miejscu legendarnej "Kaskady" mieścił się:
Źródło: Podczas kupowania i odpalania fajerwerków - bezpieczeństwo przede wszystkim