​Możesz zmierzyć ciśnienie, zważyć się czy sprawdzić skład masy ciała

2021-11-23 13:47 Denver
NFZ Szczecin
Autor: NFZ Szczecin

W Sali Obsług Klientów Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie uruchomione zostało stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz kiosk profilaktyczny - miejsce, w którym można samodzielnie zbadać poziom ciśnienia, zmierzyć się, zważyć, sprawdzić skład masy ciała i swój indeks BMI.

Te najprostsze pomiary pomagają określić ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, np.:

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi pomaga wykryć nadciśnienie - nieleczone może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.
  • skład masy ciała czyli poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej i zawartości wody w organizmie oraz indeks BMI są istotne, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.

- Wyniki pomiarów można wydrukować bezpośrednio w kiosku i przedstawić je obecnemu na Sali doradcy, który powie klientowi, jakie są normy wykonanych pomiarów. Doradca zaproponuje także udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet, które na swoim portalu publikuje Akademia NFZ. Pomoże także klientowi założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta - mówi Małgorzata Koszur z Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

Aby skorzystać z usługi doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy

  • zapisać się przez Internet
  • zadzwonić pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590
  • klienci, którzy załatwiają na Sali jakąś sprawę, także mogą skorzystać z pomiarów    

Kioski profilaktyczne i stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia są czynne w godzinach od 9:00 - 15:30, z półgodzinną przerwą o 12.30

Samoobsługowe kioski profilaktyczne są tak skonstruowane, że zapewniają prywatność. Z kiosków mogą korzystać również osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Po pijanemu rozjechał bohaterskiego Kubę. W Szczecinie rozpoczął się proces Ukraińca
Źródło: ​Możesz zmierzyć ciśnienie, zważyć się czy sprawdzić skład masy ciała