Smog

i

Autor: JerzyGorecki/Pixabay.com

Mieszkańcy Szczecina powinni przełożyć wietrzenie mieszkań

2021-12-31 9:22

Gdy za oknami niskie temperatury, szczecinianie starają się ogrzać wnętrza swoich domów i mieszkań. To oznacza, że z kominów do powietrza wydostaje się mnóstwo szkodliwych substancji. Dokładając do tego brak wiatru i osiadającą mgłę, jakość powietrza mocno spada.

W Szczecinie i w regionie nasze stacje rejestrują wysokie stężenia zanieczyszczeń. Są to głównie zanieczyszczenia pyłowe. Są one następstwem warunków meteorologicznych, a zwłaszcza niższych temperatur. To dość normalnie zjawisko w okresie jesienno-zimowym. Grzejemy nasze mieszkania, nasze budynki i to wprost przekłada się na wzrost poziomu zanieczyszczeń pyłowych - mówi Renata Pałyska z Regionalnego Wydziału Ochrony Środowiska w Szczecinie. 

Mimo spadku jakości powietrza, Szczecin dość dobrze wygląda na tle reszty kraju.

- W Szczecinie były to stężenia dobowe na poziomie, ewentualnie nieco powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny. Na południu Polski natomiast rejestrowane były stężenia na poziomie nawet ponad 200 mikrogramów. 

W dni, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest wysokie lepiej zrezygnować z aktywności fizycznych na powietrzu. Narażone na negatywny wpływ szkodliwych substancji są zwłaszcza osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby borykające się z chorobami układy naczyniowo-krążeniowego oraz oddechowego. 

parkowanie na szczecińskim Podzamczu
Sonda
W której części Szczecina żyje się najbezpieczniej?
Źródło: Mieszkańcy Szczecina powinni przełożyć wietrzenie mieszkań