Kontroler SPP

i

Autor: NiOL

Kolejny mobilny kontroler pojawi się na szczecińskich drogach

2023-10-13 10:55

Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie poszerzyła flotę samochodów wyposażonych w system CityScanner. Na co dzień pojazd porusza się w obrębie szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania, sprawdzając, którzy kierowcy opłacili postów. Na czym konkretnie polega jego działanie?

Mobilny kontroler na drogach. Jak działa?

Zamontowane na dachu auta kamery skanują numery rejestracyjne zaparkowanych pojazdów i przekazują je do bazy danych, gdzie znajdują się informacje o pojazdach uprawnionych do parkowania w strefie. System automatycznie weryfikuje, czy mijane pojazdy mają opłacony postój. By nie dopuścić do sytuacji, kiedy opłata dodatkowa zostanie nałożona na kierowcę, który dopiero zaparkował i jest w drodze do parkomatu, kontrola jest wykonywana dwukrotnie w kilkuminutowym odstępie czasu.

Ekontrola zastępuje pracę kilku kontrolerów pieszych. We wrześniu pojazd e-kontroli sprawdził 57 tysięcy samochodów. Z tej liczby 6% czyli 3400 parkowało bez opłat. Kierowcy zawiadomienie o nieopłaconym postoju otrzymują pocztą.

Zaletą takiego rozwiązania jest gromadzenie danych na temat poziomu zajętości miejsc na poszczególnych ulicach SPP. Koszt mobilnego kontrolera to 560 tysięcy złotych.

Źródło: Kolejny mobilny kontroler pojawi się na szczecińskich drogach