Gryfino doczeka się obwodnicy. Podpisano umowę na projekt i budowę. Kiedy będzie gotowa?

2021-04-29 8:52 PAP. PAZ
Obecnie odcinek DK31 przebiegający przez Gryfino prowadzi głównymi ulicami miasta
Autor: Google Street View Obecnie odcinek DK31 przebiegający przez Gryfino prowadzi głównymi ulicami miasta

W Gryfinie podpisano umowę na projekt i budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 31. To pierwsza z dziewięciu inwestycji w ramach rządowego Programu 100 obwodnic w województwie, dla której podpisano umowę na realizację.

Umowa o wartości 74,77 mln zł została zawarta z konsorcjum firm Roverpol i Rover Infraestructuras – poinformowały służby prasowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa obwodnicy powinna zostać zakończona w 2025 r.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

Umowa zakłada projekt i budowę drogi o długości 5,6 km. Na przygotowanie projektu wraz z uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej przewidziane jest 17 miesięcy. Roboty powinny zostać wykonane w ciągu 19 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Prace powinny się rozpocząć w czwartym kwartale 2022 r., a ich koniec zaplanowano na drugi kwartał 2025 r.

Planowane, realizowane i istniejące obwodnice miast w województwie zachodniopomorskim
Autor: materiały prasowe Planowane, realizowane i istniejące obwodnice miast w województwie zachodniopomorskim

Obecnie odcinek DK31 przebiegający przez Gryfino prowadzi głównymi ulicami miasta, będąc w jego południowej części jedyną drogą, na której kumuluje się ruch tranzytowy i lokalny. Obwodnica Gryfina ominie miasto od wschodu. Na drodze krajowej nr 31 biegnącej przez Gryfino ruch tranzytowy stanowi obecnie około połowę całkowitej liczby pojazdów.

Program budowy 100 obwodnic obejmuje w sumie dziewięć inwestycji na Pomorzu Zachodnim. W przetargu na realizację jest jeszcze obwodnica Szczecinka w ciągu DK20, gdzie trwa weryfikacja ofert złożonych przez wykonawców. Dla pozostałych siedmiu inwestycji (obwodnice Człopy, Szwecji, Wałcza, Rusinowa, Stargardu, Kołbaskowa i Złocieniec) w ubiegłym roku zostały podpisane umowy na opracowanie dokumentacji. 

Sonda
Powrót do szkół w maju 2021 - czy to dobra decyzja?
Tak wygląda praca szpitala w czasie pandemii
Źródło: Gryfino doczeka się obwodnicy. Podpisano umowę na projekt i budowę. Kiedy będzie gotowa?