Facet, jak auto, też musi przejść okresowy przegląd

2022-02-04 7:48 Paweł Czyżewski
dzień walki z rakiem
Autor: Filetowa wstążka jest symbolem osób zmagających się z chorobami nowotworowymi padrinan/Pixabay.com

4 lutego, a więc w międzynarodowy dzień walki z rakiem warto zastanowić się, kiedy ostatni raz badaliśmy się pod kątem wykrycia nowotworu. Pytanie to powinna sobie zadać sobie zwłaszcza męska część mieszkańców Szczecina, bo to właśnie panowie statystycznie rzadziej, niż kobiety, poddają się profilaktycznym badaniom. A to może uratować nasze życie.

Regułą jest osiąganie wieloletnich przeżyć pacjentów bez nawrotów, w przypadku wczesnego wykrycia nowotworu. Im wcześniej wykryty jest nowotwór - proszę o tym pamiętać - tym może być zastosowane leczenie mniej okaleczające - mówi profesor Marcin Słojewski, szczeciński urolog. Obecnie szacuje się, że 1/4 wszystkich nowotworów u mężczyzn to choroby urologiczne. 

Choć wokół badań wykrywających nowotwory wśród mężczyzn krąży wiele mitów, nie ma żadnych powodów, żeby się czegokolwiek obawiać. Wizyta u urologa powinna być czymś naturalnym. 

Porównuję badania profilaktyczne do sprawdzenia poziomu oleju i przeglądu swojego samochodu. Żaden mężczyzna kochający swoje auto - a takich jest zdecydowana większość - o tym nie zapomni. Dobrze by było, aby ten zwyczaj okresowego, regularnego przeglądu zdrowia wszedł mężczyznom w krew i był wręcz wyraźnie zaznaczony w kalendarzu - dodaje Słojewski. 

Warto wziąć sobie te słowa do serca, ponieważ jak wynika ze statystyk, diagnoza: "rak" pada coraz częściej. Obecnie szacuje się, że w Polsce rocznie słyszy ją ponad 170 tysięcy osób.

Pacjentów wciąż przybywa i to będzie prawdopodobnie epidemia w kolejnej dekadzie, gdzie przyczyną nr 1 umieralności będą właśnie choroby nowotworowe, a nie choroby krążenia, jak to miało miejsce dotychczas. W dobie COVID-19 diagnostyka jest często dość mocno utrudniona, występują pewne opóźnienia i to się wszystko odbije w przyszłości, jako wzrost zachorowań na nowotwory bardziej zaawansowane - mówi dr Małgorzata Talerczyk z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. 

Jak pokazują statystyki, obecnie ponad milion osób w Polsce żyje z rakiem. Rocznie na tę chorobę w naszym kraju umiera ponad 100 tysięcy pacjentów. Właśnie dlatego profilaktyka jest tak ważna. Regularne badania po prostu ratują życie. 

Dr Janusz Meder o tym, co możemy zrobić, żeby wcześnie wykryć nowotwór
Źródło: Facet, jak auto, też musi przejść okresowy przegląd