430 nowych drzew pojawi się w Szczecinie. Gdzie?

2021-11-04 13:36 Denver
Drzewka
Autor: pasja1000

W Szczecinie pojawi się mnóstwo nowych drzew. Jeszcze bardziej zazieleni się centrum miasta. Zakład Usług Komunalnych otworzył oferty w przetargu na wielkie sadzenie blisko 430 drzew: na Prawobrzeżu i Lewobrzeżu. Przy każdym pojawi się… worek do podlewania.

Do przetargu stanęła jedna firma: MARKFLOR Sp. z o.o. Sp. k. Zadanie wyceniła na kwotę 691, 600 000 złotych. Tymczasem ZUK ma przeznaczone na ten cel 678, 900 000 złotych. Rozpoczęła się analiza oferty, również pod kątem finansowym. Termin nasadzeń to 17 grudnia tego roku.

Drzewa pojawią się od placu Matki Teresy z Kalkuty, poprzez Park Żeromskiego, ulicę Piłsudskiego, 3 maja, plac Batorego, ulicę Narutowicza, Aleję Piastów, ulicę Wyszyńskiego, Nabrzeże Wieleckie i dziesiątki innych miejsc. Będą oczywiście także i na Prawobrzeżu, np.: na zieleńcu przy ulicy Czarnogórskiej, na ulicy żaglowej, Jasnej, Struga, przy Stawie Rubinowym, Energetyków.

Gatunki są dosyć zróżnicowane:

- Wśród nasadzeń znajdą się m.in: brzozy, jesiony, klony, kasztanowce, wiśnie, modrzewie czy sosny. Nie będą to niewielkie sadzonki. Każde z drzew będzie miało co najmniej 4 metry wysokości. Każde też objęte zostanie 3-letnią gwarancją pielęgnacyjną, która uwzględni: odchwaszczanie mis przy drzewach, naprawy lub wymiany obudów, podlewanie według potrzeb, usuwanie odrostów, zwalczanie chorób i szkodników, cięcia sanitarne, wymiany uszkodzonego, chorego lub suchego materiału i wszelkie inne zabiegi umożliwiające zachowanie drzewa w dobrej kondycji - mówi Andrzej Kus rzecznik miasta do spraw komunalnych i ochrony środowiska.

W przypadku, gdy w czasie okresu gwarancyjnego drzewo zostanie wymienione na nowe, okres 3 – letniej gwarancji liczony będzie od momentu wymiany drzewa.

Dodatkowo po wykonaniu sadzenia na każdym drzewie zamontowana zostanie tabliczka znamionowa typu ARBO TAG o wymiarach ok. 35mm x 45mm. Umocowane muszą być na plastikowej opasce na wysokości min 2,5m.  Na tabliczce podany będzie kolejny nr drzewa oraz rok nasadzenia.

Akcja "Jedno dziecko, jedno drzewko" w Szczecinie
Źródło: 430 nowych drzew pojawi się w Szczecinie. Gdzie?