Zdrada i przemoc domowa, a rozwód. Co na to Kościół? Ksiądz szokuje

i

Autor: Fot. Pixabay.com/ks.sebastianpicur/TIkTok/zrzut ekranu

TikTok

Zdrada i przemoc domowa, a rozwód. Co na to Kościół? Ksiądz szokuje

2023-09-29 12:18

Przemoc domowa to każdego roku wiele tragedii ludzkich. Te zdarzenia zazwyczaj dzieją się w czterech ścianach, ponieważ ofiary nie zawsze chcą zgłaszać tego typu zajścia. Istnieje przekonanie, że małżeństwo kościelne jest nierozerwalne, dlatego Kościół nie pomoże nawet w tak trudnej sytuacji. Warto wiedzieć, co na ten temat mówi ksiądz.

Przemoc domowa to cierpienia dziesiątek tysięcy osób

Policyjne statystyki mówią o spadku liczby zgłoszeń dotyczących przemocy domowej, jednak prawdziwy i pełny obraz cierpień wielu osób, nigdy nie będzie znany. W 2021 roku policja odnotowała ponad 75 tysięcy tego typu zdarzeń. W 2022 roku było ich już ponad 71 tysięcy. Wiele ofiar w obawie przed pogorszeniem się sytuacji, nie decyduje się na kontakt ze służbami, mimo że policja apeluje, by każdy taki przypadek zgłaszać. Z danych wynika, że najczęściej cierpią kobiety, które stanowią 72 procent wszystkich zgłoszeń. Ofiarami są również mężczyźni i niestety coraz częściej dzieci. W przypadku małoletnich, tych tragedii z roku na rok jest więcej. W 2021 roku małoletni stanowili 14,6 proc. ofiar przemocy domowej, a w ubiegłym roku to już 15,4 procent.

Przemoc domowa, a rozwód? Błędne przeświadczenie

Istnieje przeświadczenie, że małżeństwo zawarte przed bogiem jest nierozerwalne, a rozwód jest niemożliwy.

To prawda, że Kościół głosi naukę o nierozerwalności małżeństwa i niekiedy może być ona opatrznie zrozumiana. Dochodzi do takiego przekłamania, że księża tolerują tym samym zło, które ma miejsce w rodzinie. Tymczasem chrześcijaństwo nie dopuszcza żadnego, ale to absolutnie żadnego aktu przemocy i naruszenia godności drugiej osoby – stwierdził ks. Maciej z Bydgoszczy, którego wypowiedź cytuje Centrum Praw Kobiet.

ZOBACZ: Niesamowity gest! Siostra zakonna pomalowała oddział dziecięcy

Przemoc domowa, a rozwód. Co na to kościół? Ksiądz szokuje

Do tego tematu odniósł się także popularny ksiądz Sebastian Picur. W nagraniu na swoim tiktokowym kanale powiedział, co sądzi na ten temat. Jego zdanie jasno mówi o tym, że w społeczeństwie istnieje błędne przekonane, że małżeństwo kościelne jest nierozerwalne. Ksiądz odpowiedział na pytanie zadane przez internautę, które brzmiało: dlaczego prawo kościelne nie przewiduje rozwodów dla osób zdradzonych lub które są bite w związku.

W takich sytuacjach Prawo kościelne nie daje zgody na krzywdzenie drugiej osoby i przewiduje separację lub zbadanie nieważności małżeństwa – stwierdził ks. Sebastian Picur.

To ona wcieliła się w rolę córki Rafała Wilczura w najnowszym Znachorze:
Źródło: Zdrada i przemoc domowa, a rozwód. Co na to Kościół? Ksiądz szokuje