kran

i

Autor: pixabay.com Kraków ma zanieczyszczoną wodę? Sprawdzamy, czy można pić kranówę

Wydarzenia

Woda w wodociągu w Nisku i okolicy nie spełnia określonych wymagań. Jest niezdatna do picia!

2023-11-11 10:16

Problem dotyczy odbiorców w Nisku, Racławicach, Nowej Wisi i Wolinie. Woda w tamtejszych wodociągach nie spełnia wymaganych standardów bezpieczeństwa. Oznacza to, że mieszkańcy nie mogą pić jej z kranu.

Problem z wodą w wodociągach w okolicy Niska

Jak wynika z komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nisku woda z wodociągu sieciowego, który obejmuje Nisko, Racławice, Nową Wieś i Wolinę, nie nadaje się do bezpośredniego spożycia z kranu. Powód? Pogorszenie się jej jakości mikrobiologicznej. Woda nie spełnia wymagań.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku informuje odbiorców wody z wodociągu sieciowego w Nisku, który zaopatruje w wodę mieszkańców miejscowości: Nisko, Racławice, Nowa Wieś i Wolina, iż jakość wody uległa pogorszeniu pod względem mikrobiologicznym i nie spełnia określonych wymagań - możemy przeczytać w komunikacie PPIS w Nisku.

Jak wynika z dalszej części informacji, w jednej z próbek wody pobranej w ramach nadzoru sanitarnego stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Równocześnie nie wykryto w niej obecności bakterii Escherichia coli i enterokoków kałowych. Oznacza to, że nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Woda może być wykorzystywana:

-do picia, przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także do kąpieli dzieci do lat 2 oraz osób ze znacznie obniżoną odpornością, wyłącznie po gotowaniu przez minimum 2 minuty;

- woda z kranu może być wykorzystywana do celów sanitarnych, tj WC, prania ubrań oraz do kąpieli (pod warunkiem, że unika się jej połykania).

Zalecenia, które wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku, obowiązywać będą do czasu pojawienia się kolejnego komunikatu. Dodatkowo zarządca wodociągu został "zobowiązany do podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań". Nie wiadomo jeszcze, kiedy jakość wody wróci do normy.

Daty otwarcia kąpielisk na Podkarpaciu. Sprawdź od kiedy można odpoczywać nad wodą

Skażona woda w Bielsku-Białej. Będzie śledztwo w tej sprawie
Źródło: Woda w wodociągu w Nisku i okolicy nie spełnia określonych wymagań. Jest niezdatna do picia!