flaga

i

Autor: pixabay.pl

Święto Niepodległości 2023

Święto Niepodległości 2023. Tak odzyskanie przez Polskę niepodległości uczcił Rzeszów

2023-11-11 15:14

Sobota 11 listopada może kojarzyć się tylko z jednym. Cała Polska obchodzi Święto Niepodległości. Uroczystości związane z tym wyjątkowym świętem odbyły się także w Rzeszowie.

Obchody Święto Niepodległości 2023 w Rzeszowie

W sobotę, 11 listopada, w całym kraju będzie obchodzona 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W Rzeszowie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą świętą. Odbyła się ona o godzinie 10:00 w kościele farnym. Po mszy uczestnicy obchodów skierowali się pod pomnik płk Leopolda Lisa-Kuli, a następnie na pl. Wolności pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Uroczyście przeszli ulicami Matejki, Kopernika, pl. Ofiar Getta i Sobieskiego.

Obchody w tym miejscu rozpoczęły się około godziny 11. W ich trakcie złożony został meldunek Dowódcy Garnizonu Rzeszów, odśpiewano hymn, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej. W uroczystościach udział wzięli wiceprezydent Dariusz Urbanik oraz wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart i marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. Uroczystości domknął apel pamięci i salwa honorowa, a także złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

Warto dodać, że obchodom święta w Rzeszowie towarzyszyły także 11. PKO Bieg Niepodległości. Organizatorzy na wieczór zaplanowali także koncert pieśni patriotycznych, które wykona węgierski chór Lengyel-Magyar Dalarda.

Święto Niepodległości na sportowo. Za nami rzeszowski 9. PKO Bieg Niepodległości

Święto Niepodległości w bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych
Źródło: Święto Niepodległości 2023. Tak odzyskanie przez Polskę niepodległości uczcił Rzeszów