RZESZÓW. Kominy pod lupą drona. Bezzałogowiec sprawdza, czym w piecach palą mieszkańcy

i

Autor: Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Kominy pod lupą drona. Bezzałogowiec sprawdza, czym w piecach palą mieszkańcy

2021-12-03 15:25

Wzięli pod lupę dymiące kominy. To w Rzeszowie, a dokładnie na dwóch osiedlach – Zalesiu i Przybyszówce. To tam strażnicy miejscy wraz z urzędnikami z wydziału ochrony środowiska przy pomocy specjalnego drona sprawdzali, czym mieszkańcy palą w piecach. W czterech przypadkach dym z komina był podejrzany.

Strażnicy miejscy przeprowadzili akcję wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa. Dron, którego użyto do pomiarów składu dymu wydobywającego się z domowych kominów został wypożyczony od prywatnej firmy. Także jej pracownicy zapewnili obsługę sprzętu. Jak tłumaczą strażnicy miejscy, na razie na takie rozwiązanie zdecydowano się, aby sprawdzić skuteczność tego typu pomiarów.

CZYTAJ TAKŻE: Trudne warunki w Bieszczadach. Zima nie zaskoczyła Strażników Granicznych

Pobrano cztery podejrzane próbki

Podczas przelotów urządzenie w czterech przypadkach zasygnalizowało, że w domowych kotłach mogą być spalane odpady. Na tej podstawie straż miejska pobrała próbki popiołu z dwóch domów na Zalesiu i dwóch na Przybyszówce. Przekazano je do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszowa, który zleci badania materiału w akredytowanym laboratorium.

- Jeżeli wynik badań potwierdzą, że spalano śmieci, właściciele nieruchomości zostaną ukarani mandatami w wysokości do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawy skierujemy do sądu, który może nałożyć na mieszkańca grzywnę w wysokości do 5000 zł – mówi Marek Kruk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.

Atak zimy w Rzeszowie
Źródło: RZESZÓW. Kominy pod lupą drona. Bezzałogowiec sprawdza, czym w piecach palą mieszkańcy