REGION: Powstaną kolejne nowe przystanki. Rzeszów Dworzysko już się buduje

i

Autor: Unsplash.com/ Johannes Plenio

REGION: Powstaną kolejne przystanki. Rzeszów Dworzysko już się buduje

2021-11-08 15:52

PKP PLK w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej wybuduje na Podkarpaciu aż 14 nowych przystanków. Lepszy dostęp do kolei zapewnić mają oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko m.in. Sędziszów Małopolski Wschodni oraz Rzeszów Północny. Kolej wybuduje także blisko 5-kilometrowe połączenie z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów.

Rzeszów-Dworzysko - tak będzie się nazywał nowy przystanek, który budują w regionie Polskie Linie Kolejowe. Ucieszą się z niego przede wszystkim pasażerowie podróżujący na trasie Rzeszów-Dębica, a to dlatego, że zapewni szybki dojazd koleją do centrum stolicy Podkarpacia oraz miejscowości leżących na trasie do Dębicy i Przeworska. Nowy przystanek ma mieć nie tylko wiaty, ławki i tablice informacyjne, ale także ma być przyjazny osobom z ograniczonymi możliwościami poruszania się. To właśnie z myślą o nich powstaną dwie windy - jedna przy wyjściach na perony, druga w nowym przejściu podziemnym. Nowy przystanek ma być gotowy w pierwszym kwartale 2023 roku.

Ze względu jednak na zaplanowane prace, z utrudnieniami do 11 grudnia muszą się liczyć się podróżni - dla trzech pociągów Polregio przygotowane zostały autobusy, które posłużą pasażerom jako tzw. komunikacja zastępcza. Kursować będą na odcinku Rzeszów Główny – Trzciana lub Rzeszów Główny Sędziszów Małopolski.

CZYTAJ TAKŻE: Święty Mikołaj z workiem prezentów pojawi się na rzeszowskim Rynku

Gdzie jeszcze powstaną nowe przystanki?

- Na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei - oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni. Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają pięć nowych przystanków - w tym w stolicy województwa będą to Rzeszów Galeria i Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, a na linii  Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa. W stronę Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą zaś przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna - wyjaśnia Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP PLK S.A.

Oprócz tego, kolej wybuduje także blisko 5-kilometrowe połączenie z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na jego trasie pojawić ma się także przystanek  Park technologiczny.

Mieszkańcy Ropczyc w garażu uwięzili dostawcę jedzenia. Są już w rękach policji

Czy znasz ceny polskich produktów

Pytanie 1 z 5
Ile kosztuje chleb?
Źródło: REGION: Powstaną kolejne przystanki. Rzeszów Dworzysko już się buduje