Pościg w Bieszczadach! Nielegalni imigranci zatrzymani. Ich podróż trwała ponad 40 dni

2021-07-27 12:03 wk A.I
Nielegalni imigranci zatrzymani w Bieszczadach! Ich podróż z Rosji do krajów Europy Zachodniej, przez Polskę, trwała ponad 40 dni
Autor: Materiały prasowe/ Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej po 10-kilometrowym pościgu w Brzegach Górnych zatrzymali toyotę na śląskich numerach rejestracyjnych. Pasażerami pomagającego w przerzucie i uciekającego przed strażą, 25-latka z Polski, była 10-osobowa grupa obywateli Afganistanu.

Do zatrzymania doszło w ubiegły czwartek, 22-go lipca. Jak wynika z przekazanych przez pograniczników informacji mundurowi chcieli zatrzymać do kontroli drogowej busa na śląskich numerach. Kierowca jednak, mimo wydawanych przez funkcjonariuszy wyraźnych sygnałów nie zatrzymał się. Zamiast tego zwiększył prędkość odjeżdżając w kierunku Dwernika. Po 10-kilometrowym pościgu udało się zatrzymać kierującego toyotą 25-latka. W trakcie kontroli okazało się, że pasażerami uciekającego przed strażą, kierowcy była 10-osobowa grupa obywateli Afganistanu w wieku od 16 do 50 lat. Cudzoziemcy przez Polskę chcieli przedostać się do Europy Zachodniej.

CZYTAJ TAKŻE: Pogoda w Bieszczadach. Zapowiada się upalny dzień, możliwe burze

Podróż Afgańczyków trwała ponad 40 dni

- W trakcie wyjaśnień ustalono, że większość z nich najpierw trafiła do Moskwy, skąd przedostali się na Ukrainę. Następnie pod osłoną nocy nielegalnie przeszli górski odcinek polsko-ukraińskiej granicy, a kilka godzin później zostali odebrani przez kierowcę. Wszyscy chcieli przedostać się do krajów Europy Zachodniej, a cała podróż trwała ponad 40 dni. Za zorganizowanie przerzutu Afgańczycy płacili od 6 do 10 tys. euro od osoby- mówi Elżbieta Pikor z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy, za co dostali 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Zostali już przekazani stronie ukraińskiej. 25-letni Polak zaś dwa najbliższe miesiące spędzi w areszcie, za popełnione czyny grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

"Jadę nastawiona bojowo" Ania Wielgosz przed wylotem na IO w Tokio

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Pościg w Bieszczadach! Nielegalni imigranci zatrzymani. Ich podróż trwała ponad 40 dni