Pojawiły się już w lasach! Trzeba uważać, bo to jadowity gatunek!

Pojawiły się już w lasach! Trzeba uważać, bo to jadowity gatunek!
Autor: Nadleśnictwo Leżajsk, Lasy Państwowe/FB

Zapadły w sen zimowy jeszcze w październiku, a końcówka marca to ich czas na przebudzenie. Chodzi o żmije, które pojawiły się już w lasach. Na dowód Nadleśnictwo Leżajsk opublikowało zdjęcie napotkanego w lesie gada. Podczas spacerów trzeba uważać, bo nadepnięcie na żmije może grozić ukąszeniem.

Zapadły w sen zimowy w październiku.. a w marcu czas na ich ponowne przebudzenie. Mowa dziś o naszym jedynym jadowitym wężu żmii zygzakowatej. Właśnie nastał czas, kiedy to na spacerach w słoneczne wiosenne dni można je spotkać na swojej drodze. A wy już mieliście spotkanie z tym gadem? - informuje Nadleśnictwo Leżajsk w facebookowym poście. Na dowód, że te gady pojawiły się już w lasach dodano zdjęcie.

Czy żmije zaatakują człowieka?

Wiele osób obawia się ugryzienia żmii. Trzeba wiedzieć, że gad sam z siebie nie zaatakuje człowieka. Zrobi to tylko w obronie własnej, gdy na niego nadepniemy lub usiądziemy. Jednak nie można dziwić tym, którzy obawiają się ukąszenia. To może być groźne dla zdrowia. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w polskich lasach, a jej jad poważnie zagrozi życiu szczególnie dzieci, a także osób starszych.

Najczęściej możemy je spotkać w lasach i na polach. Gady uwielbiają „wygrzewać się” na słońcu, dlatego szczególnie uważajmy w okolicach mocno nasłonecznionych miejsc. Co robić, gdy zostaniemy ukąszeni przez żmiję?

  • Żmija może zaatakować ponownie, więc oddal się z miejsca zdarzenia, by uniknąć drugiego ataku.
  • Sprawdź miejsce ukąszenia i sprawdź, czy żmija na pewno wstrzyknęła jad, czy było to tzw. ukąszenie suche.
  • Jeżeli jad został wstrzyknięty – nie panikuj! Panika spowoduje wzrost tętna i szybsze rozprzestrzenianie się jadu w organizmie.
  • Unieruchom nogę lub rękę jeżeli właśnie w nie ukąsiła żmija, To spowolni rozprzestrzenianie się jadu.
  • NIE uciskaj miejsca ukąszenia, NIE zakładaj opasek uciskowych, NIE wyciskaj i NIE wysysaj jadu.

ZOBACZ: Policjanci pomogli porzuconemu w lesie psu

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu
Źródło: Pojawiły się już w lasach! Trzeba uważać, bo to jadowity gatunek!