PODKARPACKIE: Podziel się krwią! Niskie stany zwłaszcza w grupach minusowych

2021-07-22 12:15 wk A.I
PODKARPACKIE: Podziel się krwią! Niskie stany zwłaszcza w grupach minusowych
Autor: Pixabay.com

Podziel się cennym darem jaką jest krew! Regionalne Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zachęca dawców do wizyt w placówce na Wierzbowej w Rzeszowie lub w terenowych oddziałach centrum. Aktualnie najniższe stany odnotowywane są w tzw. grupach minusowych.

Wakacje to czas odpoczynku, także dla dawców. Dlatego też ci, którzy jeszcze przed wyjazdem mogą zajrzeć np. do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa by podzielić się czerwoną kroplą, niech to zrobią. Najniższe stany magazynowe krwi odnotowywane są aktualnie w grupach:

  • 0Rh-
  • ARh-
  • BRh-
  • ABRh-
  • Kurczą się także zapasy ARh+

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszowski Budżet Obywatelski 2022. Propozycje można zgłaszać jeszcze tylko do jutra!

Co musisz wiedzieć?

Przypominamy, dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca nie mniej niż 50 kg- chodzi tutaj o dysproporcję między wagą a wzrostem, która może być przyczyną dyskwalifikacji dawcy. Każda osoba przychodząca do Centrum lub do jednego z terenowych oddziałów w regionie, w dniu donacji musi być wypoczęta, zaś przed oddaniem krwi powinna zjeść lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek oraz wypić od 1,5 l do 2 płynów w dniu poprzedzającym donację.

O zakwalifikowaniu do oddania krwi decyduje lekarz, który przed wejściem na salę przeprowadza z kandydatem wywiad. Ten dopiero daje odpowiedź na to, czy dana osoba może zostać dawcą, a jej krew nie będzie stwarzać zagrożenia dla biorców. W dniu donacji osoba chcąca oddać krew musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL - może to być to zarówno dowód osobisty, jak również paszport.

"Jadę nastawiona bojowo" Ania Wielgosz przed wylotem na IO w Tokio

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to:
Źródło: PODKARPACKIE: Podziel się krwią! Niskie stany zwłaszcza w grupach minusowych