Port lotniczy Rzeszów-Jasionka

i

Autor: Krzysztof Pomorski Port lotniczy Rzeszów-Jasionka

Wydarzenia

Pociągiem z Rzeszowa do Jasionki. Polregio szykuje nowy rozkład jazdy

2023-09-22 14:02

Do Polregio i Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie docierają skargi odnośnie rozkładu jazdy pociągów ze stacji Rzeszów Główny – Lotnisko Jasionka, które ruszą już 1 października. Polregio przekazało nam dobrą wiadomość – prośby mieszkańców zostaną uwzględnione. Poznaliśmy termin wejścia w życie nowego harmonogramu, który będzie oparty między innymi o uwagi podróżujących.

Skargi mieszkańców na rozkład jazdy Rzeszów Główny – Lotnisko Jasionka

We wrześniu mieszkańcy Rzeszowa i miejscowości wokół lotniska w Jasionce skarżyli się na rozkład jazdy nowego połączenia Rzeszów Główny - Lotnisko Jasionka. W ich opinii pociągi nie dowiozą pracowników wszystkich firm na czas, a podróżnych na np. lot z Rzeszowa do Warszawy. Te informacje i uwagi od podróżnych dotarły do Polregio i Urzędu Marszałkowskiego. Wiemy, że pierwszy pociąg na tej trasie odjedzie 1 października na wcześniej ustalonym rozkładzie, ale trwają już prace nad nowym harmonogramem. 

Rozkład jazdy nie do końca po myśli Polregio

Jan Prawelski w rozmowie z nami przekazał, że stworzenie aktualnego rozkładu jazdy było wypadkową wielu czynników, między innymi kwestii technicznych.

Przejazd z Rzeszowa na lotnisko będzie trwał niespełna 20 minut. W zależności od tego, czy na trasie będzie konieczność mijania się z innym pociągiem. Taka sytuacja może wystąpić na stacji Zaczernie. Trzeba zdać sobie sprawę, że linia 71, od której odgałęzia się linia do Jasionki jest linią jednotorową więc ma ograniczoną przepustowość. W ciągu doby będzie po niej kursowało około 70 pociągów – mówi.

Stąd też uwagi podróżnych o rozkładzie jazdy, który nie do końca odpowiadał wszystkim. - Warunki techniczne nie pozwoliły nam ułożyć rozkładu tak jakbyśmy chcieli – zapewnił. Dodaje, że godziny kursowania pociągów były konsultowane przez przewoźnika z firmami znajdującymi się najbliżej stacji. Tak, aby dopasować godziny kursów do pracy podróżnych, czy dojazdu młodzieży do szkół.

Trzeba było wziąć pod uwagę ograniczenia techniczne tej linii. Rozkład jazdy od 1 października jest wypadkową wszystkich czynników, które braliśmy pod uwagę tworząc go – tłumaczy.

ZOBACZ TEŻ: W Bieszczadach planowana jest budowa pięciogwiazdkowego hotelu Collis

Rozkład jazdy Rzeszów Główny – Lotnisko Jasionka ulegnie zmianie

Jan Prawelski zapewnia, że cały czas otrzymują różne wnioski, prośby a także skargi podróżnych na temat aktualnego rozkładu jazdy.

Pracujemy już nad korektą rozkładu jazdy, który wejdzie w życie od 12 listopada. Trwają prace nad zmianami, z których podróżni będą zadowoleni. Rozkład zostanie dopasowany do ich potrzeb – mówi nam Jan Prawelski.

Jakie ceny biletów na trasie Rzeszów Główny – Lotnisko Jasionka?

W listopadzie pociągi tej relacji mogą stać się atrakcyjną alternatywą dojazdu do Rzeszowa i do Lotniska w Jasionce. Jakie ceny biletów przewidziano?

Bilety jednorazowe: normalny kosztować ma 3 zł 70 groszy. Ulgowy dla ucznia i posiadacza Karty Dużej Rodziny to koszt 2 zł 33 groszy, a dla studenta 1 zł 81 groszy.

Bilety miesięczne: normalne 120 zł, dla uczniów i posiadaczy KDR 61 zł 20 groszy, dla studentów 51 zł 81 groszy.

Będzie bilet zintegrowany Polregio i ZTM Rzeszów

Co ważne będzie możliwość zakupu biletu w ramach oferty zintegrowanej z autobusami Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

- Jesteśmy w trakcie finalizacji podpisania aneksu do umowy przedłużającego czas obowiązywania zakupu biletu zintegrowanego – mówi nam Jan Prawelski.

Osoby, które zdecydują się na zakup takiego biletu będą mogły podróżować pociągami Polregio oraz autobusami ZTM.

Plac Farny w Rzeszowie zamknięty
Źródło: Pociągiem z Rzeszowa do Jasionki. Polregio szykuje nowy rozkład jazdy