Bieszczady: niedźwiedź poranił leśniczego

i

Autor: Lasy Państwowe w Krośnie

Wydarzenia

Ostrzeżenie dla 9 miejscowości na Podkarpaciu. Uwaga na niedźwiedzie!

2023-05-26 14:48

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie ostrzega przed coraz częściej pojawiającymi się niedźwiedziami w dziewięciu gminach województwa Podkarpackiego. Do niebezpiecznej sytuacji, czyli napotkania drapieżnika w okolicy zabudowań może dojść na terenie miejscowości: Dobra, Dębna, Mrzygłód, Łodzina, Tyrawa Solna, Liszna, Bykowce, Załuż i Wujskie.

Spis treści

 1. Uwaga na niedźwiedzie! Ostrzeżenie dla 9 miejscowości
 2. Niebezpieczne sytuacje trzeba zgłaszać!

Uwaga na niedźwiedzie! Ostrzeżenie dla 9 miejscowości

Województwo podkarpackie może poszczycić się największą populacją niedźwiedzia w Polsce. Ich występowanie koncentruje się głównie w regionie Bieszczadów, gdzie spotkanie z tymi gatunkami nie należy do rzadkości. Coraz częściej jednak pojawiają się także w pobliżu ludzkich zabudowań na terenie gminy Sanok tj. w miejscowościach:

 • Dobra,
 • Dębna,
 • Mrzygłód,
 • Łodzina,
 • Tyrawa Solna,
 • Liszna,
 • Bykowce,
 • Załuż,
 • Wujskie.

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie przypomina o zabezpieczaniu śmietników i kompostowników, które stanowią doskonałą bazę pokarmową i jednocześnie wabik dla wygłodniałych po zimie zwierząt.Uprasza się także o rozwagę i ostrożność w wyprawach do lasu i nie pozostawiania odpadów, zwłaszcza pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – czytamy w komunikacie na stronie gminy Sanok.

CZYTAJ TAKŻE: Rój pszczół obsiadł drzewo. Niepokojące zdjęcie z Bieszczadów

Niebezpieczne sytuacje trzeba zgłaszać!

W komunikacie przypomina się także, że wszelkie przypadki pojawienia się drapieżnika na terenach zamieszkałych przez ludzi, a także sytuacji, które mogą stanowić niebezpieczeństwo trzeba zgłaszać! To dotyczy także szkód wyrządzonych przez niedźwiedzie.

- Prosimy zgłaszać w Urzędzie Gminy Sanok, Referat Ochrony Środowiska  telefonicznie pod nr 13 46 56 563 (wew. 163) lub osobiście V piętro, pok. 501 – informuje urząd.

ZOBACZ: Co skrywa Jezioro Tarnobrzeskie? Latem zaroi się tam od mieszkańców

Zaatakował policjantów widłami, użyli paralizatora. Film z interwencji
Źródło: Ostrzeżenie dla 9 miejscowości na Podkarpaciu. Uwaga na niedźwiedzie!