dowód rejestracyjny, prawo jazdy

i

Autor: SHUTTERSTOCK dowód rejestracyjny, prawo jazdy

Wydarzenia

Nowy obowiązek dla kierowców. Od stycznia 30 dni na wizytę w urzędzie, później kara!

2023-11-21 12:28

Nowy rok przyniesie spore zmiany dla kierowców kupujących auta. Taki zakup będzie wiązał się z wizytą w urzędzie i obowiązkiem przerejestrowania samochodu. Nowe przepisy regulują też termin, w jakim kierowca musi dopełnić formalności. Za jego przekroczenie będą wysokie kary!

Spis treści

  1. Obowiązek rejestracji auta
  2. Czas na rejestrację auta
  3. Kara za nieprzerejestrowanie auta

Obowiązek rejestracji auta

Już od stycznia nowi nabywcy samochodów będą musieli liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących rejestracji pojazdu. Do tej pory kierowcy mieli obowiązek zgłoszenia jego nabycia. Teraz przepis ten straci moc. W życie wejdzie zamiast niego prawo dotyczące obowiązkowej rejestracji samochodu. Kierowca będzie musiał dokonać jej w określonym terminie. W tym czasie musi odwiedzić wydział komunikacji. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z karą.

Czas na rejestrację auta

Przypomnijmy, że do tej pory kierowca, by uniknąć kary, musiał jedynie zgłosić sam zakup samochodu. Dało się to zrobić przez internet. Procedura trwała kilka minut. Karą za niedopilnowanie obowiązku była grzywna w wysokości od 200 do 1000 zł. Warto dodać, że były one nakładane sporadycznie. Niestety z nadejściem nowego roku sytuacja ta może ulec zmianie.

1 stycznia 2024 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy. Wprowadzą one obowiązkową rejestrację samochodu w terminie 30 dni dla kupujących auto prywatnie i 90 dni dla handlarzy. Równocześnie kierowca wciąż będzie miał obowiązek zgłoszenia sprzedaży pojazdu. Jego niedopełnienie w terminie 30 dni wiązać się może z karą 250 zł.

Ruszył sezon na „zimowe mandaty”. Za to zostaniesz ukarany

Kara za nieprzerejestrowanie auta

Kierowca, który nie dopełni obowiązku zarejestrowania auta w terminie, będzie musiał się liczyć z karą i to niemałą! Wyniesie ona 500 zł, jeśli kierowca przekroczył 30 dni. Jeśli jednak zapominalski przekroczy 180 dni, zapłaci 1000 zł! Kary rosną jeszcze bardziej w przypadku handlarzy. Za przekroczenie 90 dni wyniesie ona to1000 zł. Po 180 dni wzrośnie do 2000 zł!

Bydgoscy kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty
Źródło: Nowy obowiązek dla kierowców. Od stycznia 30 dni na wizytę w urzędzie, później kara!