znak drogowy

i

Autor: pexels / Wikipedia De Alvaro Vidal-Abarca Nowy znak drogowy

Przepisy drogowe

Nowy, dziwny znak drogowy. Wiesz, co oznacza? Jak nie, możesz zapłacić 800 zł mandatu!

2023-11-15 14:28

Biały znak z czerwoną obwódką i samochodem z kropeczkami w centrum - z takim znakiem powinien zapoznać się każdy kierowca. Jego zignorowanie może wiązać się ze sporym mandatem! Co oznacz? Gdzie można nie niego trafić? Oto co warto o nim wiedzieć.

Spis treści

  1. Co oznacza znak z samochodem z kropeczkami na białym tle?
  2. Mandat za zignorowanie znaku strefy czystego transportu

Co oznacza znak z samochodem z kropeczkami na białym tle?

Na to pytanie odpowiedź znać powinien każdy kierowca, a w szczególności ten, który podróżuje nie tylko po polskich drogach. Na pierwszy rzut oka jest on podobny do powszechnie znanego znaku A-28. Żółty ostrzegawczy trójkąt pojawia się on przed trasami, na których kierowca może natknąć się na warstwę żwiru albo grysu.

Biały znak, o którym mowa w tytule, stosowany jest jednak w zupełnie innych okolicznościach. W Polsce na razie nie jest on obecny na drogach, ale w Hiszpanii spotkać się można z nim w niemal każdym większym mieście.

Znak ten informuje o obowiązującej w danym miejscu strefie czystego transportu czy strefie niskiej emisji (ZBE). Obszary tego typu zostały powołane w Hiszpanii na mocy Ustawy o Zmianie Klimatycznej i Transformacji Energetycznej. Przepisy obowiązujące w jej ramach wymagają od miast i gminy powyżej 50 000 mieszkańców tworzenie tego typu stref. Obowiązują w nich ograniczenia dla kierowców w dostępie, ruchu i możliwościach parkowania pojazdów. Zostają wytyczone, by poprawiać jakości powietrza w miejscowościach i ograniczać emisję gazów cieplarnianych.

Na drogach szybkiego ruchu będą nowe znaki

Mandat za zignorowanie znaku strefy czystego transportu

Kierowca może wjechać do strefy czystego transportu, jeśli posiada uprawnienia. Bez nich będzie musiał liczyć się z mandatem i to niemałym! Jego wysokość sięga 200 euro, czyli około 800 zł.

Warto dodać, że uprawnień zezwalających na wjazd do strefy ZBE nie otrzymają kierowcy jedynie odwiedzających Hiszpanię. Oznacza to, że kierowcy z Polski zdecydowanie powinni uważać na tego typu rejony.

Zaskakujący finał kontroli drogowej. Policjanci nie kryli zdziwienia
Źródło: Nowy, dziwny znak drogowy. Wiesz, co oznacza? Jak nie, możesz zapłacić 800 zł mandatu!