Norwegowie urządzili sobie zabawę na granicy. Straż Graniczna: przekroczyli wszelkie granice

i

Autor: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Wydarzenia

Norwegowie przekroczyli wszelkie granice. Tłumaczyli się niewiedzą

2023-11-17 10:12

Kosztownym okazał się spacer pary Norwegów z psem wzdłuż pasa drogi granicznej oraz nielegalne przekroczenie granicy państwa. Każde z nich zostało ukarane mandatem po 500 zł – dowiedziała się. Ich wycieczkę zarejestrowała kamera służbowego drona SG.

SG przypomina, że na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą, który jest wewnętrzną granicą UE, obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej. Jak poinformował w czwartek rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz, do zatrzymania Norwegów, którzy wybrali się wraz czworonożnym pupilem na spacer po granicy doszło we wtorek w okolicach miejscowości Żurawin (pow. bieszczadzki). Zauważyli ich strażnicy graniczni z placówki w Czarnej-Górnej patrolujący rejon polsko-ukraińskiej granicy z wykorzystaniem drona.

W pewnym momencie auto podjechało do linii granicy i wysiadły z niego dwie osoby – relacjonował por. Zakielarz.

Dron nie spuszczał Norwegów z oka

Zachowanie wizytujących granicę było cały czas monitorowane kamerą z drona, a na miejsce jechali już mundurowi.

Para Norwegów w wieku 27 i 30 lat zaczęła robić sobie zdjęcia po ukraińskiej stronie, biegali wzdłuż pasa drogi granicznej, a na końcu pojawił się też ich czworonożny kompan – opowiadał rzecznik BiOSG.

Turyści za nielegalne przekroczenie granicy zostali ukarani mandatami po 500 złotych każde z nich.

Tłumaczyli się niewiedzą o obowiązujących przepisach – dodał rzecznik BiOSG.

I przypomniał, że na podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą obowiązuje zakaz wejścia na pas drogi granicznej (jest to granica z Ukrainą). Zakaz został wprowadzony Rozporządzeniem Wojewody Podkarpackiego z dnia 19.10.2009 roku.

Por. Zakielarz przypomniał też, że na drogach dojazdowych oraz bezpośrednio w rejonie granicy ustawione są wyraźne tablice ostrzegawcze: „Pas drogi granicznej wejście zabronione” i „Granica państwa przekraczanie zabronione”.

„Zakaz nie obowiązuje jedynie na odcinkach pasa drogi granicznej, którymi biegną oznakowane szlaki turystyczne w Bieszczadach. Osoby poruszające się szlakiem turystycznym biegnącym linią granicy lub w pasie drogi granicznej muszą posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość” – zaznaczył funkcjonariusz

ZOBACZ: Nowy Park Narodowy w Polsce. Ma powstać na Podkarpaciu

Magiczne Bieszczady jesienią
Źródło: Norwegowie przekroczyli wszelkie granice. Tłumaczyli się niewiedzą