Nauka zdalna w szkole, czy zamknięty żłobek? Kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

2022-02-04 15:18 af A.I
Nauka zdalna w szkole, czy zamknięty żłobek? Kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?
Autor: pixabay Nauka zdalna w szkole, czy zamknięty żłobek? Kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

Wasze dzieci uczą się zdalnie lub przedszkole czy żłobek, do którego uczęszczał wasz maluch zostało zamknięte z powodu COVID-19 i musicie zostać w domu? W takim przypadku należy wam się zasiłek opiekuńczy. Kto może skorzystać z dodatkowego wsparcia? Szczegóły w tym artykule.

Ze względu na wzrost fali zachorowań na COVID-19, od 1 lutego do 27 lutego w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej, niektórym rodzicom i opiekunom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym lub osobą niepełnosprawną w związku z wprowadzeniem do dnia 27 lutego 2022 r. nauki zdalnej dla tych dzieci w szkołach podstawowych (klasy V-VIII) i ponadpodstawowych, w tym  szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII) oraz w szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej - informuje Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu. 

CZYTAJ TAKŻE: PODKARPACKIE. Więcej punktów wymazowych w regionie. Gdzie je znajdziecie? [LISTA]

Kto może skorzystać z dodatkowej pomocy?

Z zasiłku mogą skorzystać również rodzice dzieci do lat 8 jeśli żłobek, przedszkole czy klub dziecięcy został zamknięty z powodu koronawirusa. Również w przypadku ich ograniczonego funkcjonowania, gdy placówki te  nie mogą zapewnić opieki albo w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego - informują pracownicy ZUS.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy należy złożyć u swojego pracodawcy. W przypadku, gdy macie swoją firmę taki wniosek musicie złożyć w ZUS.

Nagrody z loterii "Rzeszów to My" rozdane. Jedna osoba zgarnęła auto!
Źródło: Nauka zdalna w szkole, czy zamknięty żłobek? Kiedy można skorzystać z zasiłku opiekuńczego?