Medyka: Chcieli przewieźć kilkaset żywych pijawek przez granicę!

Medyka: Chcieli przewieźć kilkaset żywych pijawek przez granicę!
Autor: KAS/screenshot

Podkarpacka KAS uniemożliwiła przemyt kilkuset żywych okazów pijawki lekarskiej oraz 35 opakowań preparatu z ekstraktem z pijawki. Okazało się, że przewożone zwierzęta są chronione prawnie. Podróżni nie mieli wymaganych dokumentów, więc wszczęto wobec nich sprawy karne!

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS, którzy kontrolują samochody przekraczające granicę na przejściu w Medyce, ujawnili w dwóch busach żywe pijawki oraz preparaty zawierające w składzie substancje pozyskane z tych zwierząt. Łącznie znaleziono 273 pijawki. Były one przewożone w bagażu osobistym przez Ukraińców podróżujących busami. W obu przypadkach, podróżni nie posiadali odpowiednich zezwoleń i z tego powodu wszczęto przeciwko nim sprawy karne.

CZYTAJ TAKŻE: Przemyśl: Odnaleźli ukryty cmentarz. "Ktoś dołożył wielu starań, aby ślad po cmentarzu nie został"

Przewożone gatunki są chronione

Pijawki z gatunków Hirudo verbana oraz Hirudo Medicinalis, które zostały znalezione w samochodach chronione są na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES, dlatego podróżni, którzy transportowali okazy będą mięć teraz problemy.

Żywe pijawki lekarskie wykorzystywane są w trakcie zabiegów hiurydoterapii. Pijawka ssąc krew przekazuje jednocześnie wiele związków chemicznych posiadających właściwości lecznicze takie jak m.in. hirudyna, antyelastyna, eglina, destabilaza. Warto mieć jednak świadomość, że używanie w takich zabiegach pijawek z przemytu, których pochodzenie nie jest wiadome jest bardzo ryzykowne. Możliwe jest bowiem przeniesienie chorób pochodzenia bakteryjnego, pasożytniczego lub wirusowego.

Ukradł komputery w sklepie
Źródło: Medyka: Chcieli przewieźć kilkaset żywych pijawek przez granicę!