„Lex TVN”: Mieszkańcy Gorzowa zaprotestują przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji

i

Autor: OpenClipart-Vectors

„Lex TVN”: Mieszkańcy Rzeszowa zaprotestują przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji

2021-08-10 12:31

Na wtorek, 10 sierpnia, w całej Polsce zapowiedziano protesty w sprawie tzw. "lex TVN". Na facebookowym wydarzeniu utworzonym przez organizatorów rzeszowskiego protestu możemy przeczytać, że to akcja w obronie wolnych mediów. Największy protest ma się odbyć w Warszawie. Mniejsze w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce, w tym także w Rzeszowie!

- My, obywatele o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, w trosce o przyszłość naszej Ojczyzny – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce czytamy na facebookowym wydarzeniu, które zapowiada dzisiejszy protest w Rzeszowie. Mieszkańcy stolicy Podkarpacia wyjdą na rzeszowski Rynek o godzinie 18.00.

CZYTAJ TAKŻE: Tour de Pologne 2021: mapa wyścigu, trasa, etapy. Kiedy i jak pojadą kolarze?

Lex TVN - o co chodzi w sprawie?

Lex TVN to obiegowa nazwa projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Dokument ma w założeniu przeciwdziałać przejęciu przez "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" kontroli nad nadawcami telewizyjnymi. Projekt wpłynął w czasie, gdy stacja TVN 24 stara się od przedłużenie koncesji nadawczej. Stacja należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Zdaniem wielu osób, zapisy projektu mają na celu uniemożliwienie przedłużenia koncesji dla TVN 24. Aktualna wygasa 26.09.2021.

Sytuacja po zamieszkach w Lubinie
Sonda
Czyją stronę trzymasz w sporze Mariana Banasia z PiSKogo stronę trzymasz w sporze Mariana Banasia z PiS-em?
Źródło: „Lex TVN”: Mieszkańcy Rzeszowa zaprotestują przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji