Iskrzy na linii rzeszowski ratusz - lotnisko w Jasionce. O co poszło?

2023-02-06 15:43 A.I
Iskrzy na linii rzeszowski ratusz-lotnisko. O co poszło?
Autor: Daniel.zolopa/PL RZE - https://www.rzeszowairport.pl/CC BY-SA 3.0/wikimedia.org

W rzeszowskim Urban-Labie odbyła się konferencja „Rzeszów Air Cargo Event”. Jej celem, jak zapewnia rzeszowski ratusz, było podzielenie się z przedstawicielami biznesu ideą zapewnienia częstych połączeń między Stanami Zjednoczonymi, a Rzeszowem poprzez National Cargo. Zaś rzeszowskie lotnisko wyjaśniło w oświadczeniu, że port od wielu miesięcy jest w bieżącym kontakcie zarówno z firmą National Air, jak i innymi przewoźnikami cargo.

Celem konferencji, która odbyła się 4 lutego 2023 roku w Urban Labie było nie tylko podzielenie się z przedstawicielami biznesu "ideą zapewnienia częstych połączeń USA-RZE-USA przez National Air Cargo", ale i „zaoferowanie im gwarantowanej przepustowości i kompleksowej obsługi, wliczając w to usługi o wartości dodanej takie jak Door-Door” – informuje miasto Rzeszów i zapewnia, że firma National Cargo jest zainteresowana uruchomieniem kompleksowych usług cargo między Rzeszowem a USA. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka wydał w tej sprawie oświadczenie zarządu.

Lotnisko: miasto Rzeszów nie jest i nigdy nie było udziałowcem lotniska

Zarząd lotniska w wydanym oświadczeniu podkreśla, że nie był zaproszony przez władze miasta do rozmów o współpracy we wspomnianym zakresie. Zaznaczono także, że miasto Rzeszów nie jest i nigdy nie było udziałowcem lotniska, a co więcej - aktualnie w żaden sposób nie wspiera jego działalności.

- Zarząd spółki informuje, że port od wielu miesięcy jest w bieżącym kontakcie zarówno z firmą National Air, jak i innymi przewoźnikami cargo operującymi obecnie w Jasionce, prowadząc rozmowy o możliwościach rozwoju tego segmentu działalności portu lotniczego – podsumowano.

Miasto: wyniknął problem

Dopytaliśmy w Urzędzie Miasta Rzeszowa o ich perspektywę tej sytuacji. Jak usłyszeliśmy, miasto zostało poproszone o dołączenie do współorganizowania wydarzenia jakim była konferencja w Urban Labie.

- Nasza rola polegała na zaproszeniu samorządów oraz firm, z którymi mamy kontakt. W momencie, kiedy miasto dołączyło, to przedstawiciele spółki lotniskowej, a także departamentów Urzędu Marszałkowskiego byli już zaproszeni. Następnie okazało się, że te osoby nie będą jednak uczestniczyły w konferencji. Wyniknął problem, bo pojawiło się oświadczenie na stronie lotniska – mówi nam Artur Gernand z rzeszowskiego ratusza.

I dodaje, że sama konferencja, której efektem może być przyciągnięcie dużej firmy na Jasionkę, jest formą pomocy lotnisku.

- Oczywiście nikt nie organizuje takiej konferencji sam dla siebie. Liczymy na to, że będą z tego efekty w postaci jeszcze większego ruchu na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce – zaznacza Artur Gernand.

Lotnisko (mimo wydanego przez Urząd Miasta Rzeszowa oświadczenia) nie zmienia zdania.

Port miejski będzie jak nowy
Źródło: Iskrzy na linii rzeszowski ratusz - lotnisko w Jasionce. O co poszło?