Godek w Rzeszowie. Protestowała przeciw in vitro

2023-02-06 16:50 A.Mil
godek w rzeszowie
Autor: pixabay

Nie cały miesiąc temu, mieszkańcy Rzeszowa mogli się cieszyć sukcesem, jakim jest oficjalny start programu in vitro. Niestety, zaingerować w decyzję mieszkańców postanowiła Kaja Godek. Antyaborcjonistka odwiedziła w sobotę 4 lutego stolicę Podkarpacia, by zaprotestować.

Godek zainteresowała się rzeszowskim programem leczenia niepłodności pod pretekstem finansowania go z publicznych pieniędzy. Miasto przeznaczy na jego realizację w sumie 650 tys. zł. Fundamentalistka w imię realizacji własnych interesów, postanowiła nie zwracać uwagi na zdanie samych mieszkańców. Decyzja o finansowaniu przez miasto projektu jest odpowiedzią właśnie na potrzeby rzeszowian. Program leczenia niepłodności był jednym ze zwycięskich projektów z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. W ramach RBO na in vitro ma zostać przeznaczone w sumie 50 tys. zł. Pozostała część kwoty – 600 tys. zł – pochodzić będzie z budżetu miasta.

Antyaborcjonistka postanowiła podjąć próbę zablokować długo wyczekiwanego programu. Posłużyć ma jej w tym zbiórka podpisów pod petycją do rzeszowskiej Rady Miasta i prezydenta Konrada Fijołka. Godek chce, by Rzeszów wycofał się z finansowania z publicznych pieniędzy programu leczenia niepłodności. W trakcie swojej wizyty w Rzeszowie fundamentalistka starała się przekonywać, że in vitro równe jest zabiegowi aborcji, co jest jawną bzdurą.

Program in vitro w Rzeszowie

Rzeszowski program in vitro ruszył oficjalnie w drugiej połowie stycznia. Realizowany będzie w latach 2022-2025. Pary chcące z skorzystać z pomocy w jego ramach będą pod opieką Centrum Leczenia Niepłodności Parens. Zapisy ruszyły już w styczniu. Zgodnie z założeniami programu samorząd będzie dopłacał do 5000 zł za każdą z trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego. Według szacunków miasta, pomoc tego typu uzyskać będzie mogło około 40 par.

– Na informację o tym, że w naszym mieście znów ruszy program in vitro, czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że do tego grona dołączył Rzeszów – podkreślał po starcie programu Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jak przebiega in vitro?
Źródło: Godek w Rzeszowie. Protestowała przeciw in vitro