Czy Rzeszów to miasto przyjazne dla studentów?

2023-05-24 8:14 Materiał sponsorowany
Rzeszów
Autor: Materiały prasowe Renesansowy Ratusz w Rzeszowie

Rzeszów to miasto, które oferuje bogaty rynek pracy dla osób w każdym wieku, w tym dla studentów. Jeśli jesteś jednym z nich i właśnie szukasz pracy, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie w stolicy województwa podkarpackiego.

Oferta edukacyjna dla studentów w Rzeszowie

Rzeszów to miasto przyjazne studentom już na etapie wyboru swojej ścieżki edukacyjnej. W mieście działa bowiem kilka szkół wyższych, które oferują rozmaite kierunki zarówno dla humanistów, jak i umysłów ścisłych. Do wyboru są:

• Uniwersytet Rzeszowski z 4 kolegiami: Nauk Humanistycznych, Nauk Medycznych, Nauk Przyrodniczych i Nauk Społecznych;

• Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, będąca największą uczelnią techniczną południowo-wschodniej Polski z jedynym w kraju ośrodkiem kształcenia pilotów lotnictwa cywilnego;

• Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie;

• Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie;

• WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa;

• Collegium Humanum (filia).

Oferty pracy dla studentów w Rzeszowie – gdzie ich szukać?

Ofert pracy dla studentów w Rzeszowie najlepiej szukać w Internecie, na przykład na stronie serwisu GoWork. Współpracuje z nim bowiem wielu lokalnych pracodawców, którzy są otwarci na młodych, wciąż uczących się ludzi. Poza tym, warto również założyć sobie konto na portalu społecznościowym LinkedIn i dołączyć do grup tematycznych na Facebooku. Jeszcze inną opcją jest przeglądanie lokalnych mediów lub wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie. Zawsze też warto popytać wśród znajomych i sprawdzać tablice ogłoszeń na rzeszowskich uczelniach. Działając bowiem wielotorowo, masz większe szanse na szybkie znalezienie pracy.

Rzeszowskie firmy otwarte na studentów

Wiele rzeszowskich firm jest otwartych na studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Oferują im między innymi możliwość zrobienia praktyk w toku edukacji lub odbycia stażu zaraz po jej zakończeniu. Często jednak na tym współpraca się nie kończy. Wielu studentów „zakotwicza” w firmie, z którą rozpoczęło swoją zawodową przygodę. O jakich przedsiębiorstwach mowa? Na przykład o:

• Pratt & Whitney Rzeszów S. A. – producencie silników lotniczych do śmigłowców oraz samolotów cywilnych i wojskowych na świecie,

• Asseco Poland S. A. – przedsiębiorstwie informatycznym,

• BMM Sp. z o. o. – firmie świadczącej usługi doradcze dla szpitali,

• ICN Polfa Rzeszów S. A. – producencie leków,

• Sanofi Aventis Sp. z o. o. – koncernie farmaceutycznym.

Praca zdalna w Rzeszowie – idealna opcja dla studentów

Idealną opcją dla studentów w Rzeszowie jest praca zdalna, ponieważ bez problemu pozwala łączyć naukę z zarabianiem pieniędzy. Rozwiązanie to cieszy się największą popularnością wśród studentów studiów dziennych. Tryb home office jest możliwy obecnie w wielu branżach, jednak prym wiodą: branża IT, e-commerce, marketing i obsługa klienta. Studenci pracują na przykład w sprzedaży online i telefonicznej, udzielają korepetycji przez Internet lub pracują w roli np. wirtualnych asystentów lub specjalistów ds. przedłużania umów czy reklamacji. Wielu studentów wykonuje także pracę chałupniczą (sklejanie kartonów, skręcanie długopisów, pakowanie bielizny itp.) lub zajmuje się rękodziełem i sprzedaje swoje wyroby na portalach aukcyjnych lub lokalnych targach.

Branże, w których pracuje najwięcej rzeszowskich studentów

Praca w Rzeszowie czeka na studentów w wielu branżach. Najbardziej popularne są jednak:

• gastronomia - studenci pracują najczęściej jako: barmani, kelnerki, pomocnicy kuchenni i pracownicy sprzątający;    

• hotelarstwo – najwięcej ofert jest na stanowiska typu pokojówka, recepcjonista czy pracownik kuchni;            

• marketing - studenci zatrudniają się jako copywriterzy, specjaliści ds. social media lub obsługi czatów w sklepach internetowych;       

• obsługa klienta – wielu studentów pracuje jako specjaliści ds. telefonicznej, online lub bezpośredniej obsługi klienta;           

• call center – ogłoszenia zamieszczają najczęściej operatorzy sieci komórkowych i dostawcy Internetu; 

• IT – wiele ofert jest skierowanych do programistów, grafików i web developerów – także tych jeszcze studiujących;

• opieka - w tej branży prym wiodą studentki; skierowane do nich oferty pracy dotyczą głównie opieki nad dziećmi lub osobami starszymi.

Praca dla studentów zaocznych w Rzeszowie

Pracę w Rzeszowie łatwiej jest znaleźć studentom studiów zaocznych niż dziennych, co z pewnością nikogo nie dziwi. Są bowiem dyspozycyjni od poniedziałku do piątku. Mogą więc pracować zarówno na pół etatu, jak i w pełnym wymiarze godzin. Najczęściej zatrudniają się w rzeszowskich centrach handlowych i lokalach gastronomicznych. Można spotkać ich również w księgarniach i magazynach. Uczący się panowie często wybierają pracę fizyczną, np. na produkcji lub na magazynie. Studentki z kolei pracują jako opiekunki dziecięce, a wszystkie osoby, które mają prawo jazdy, często zatrudniają się na stanowisku kierowcy.