Złotówki

i

Autor: Pixabay

Gospodarka

1300 zł dla każdego Polaka. Jakie warunki trzeba będzie spełnić?

2023-11-14 13:43

Taka perspektywa nie jest niemożliwa. Co więcej, propozycja taka jest wspominana coraz częściej także w kontekście wprowadzenia jej w Polsce. Jest ona już testowana w niektórych państwach - nawet UE. Mowa o bezwarunkowym dochodzie podstawowym.

Spis treści

  1. Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?
  2. Jakie należy spełniać warunki na BDP?
  3. Jaka będzie wysokość BDP?

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Projekt bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP) zakłada, że będzie to świadczenie, które otrzymywać ma każdy obywatel, bez dodatkowych wymogów. Miałoby być przyznawane bez względu na wiek, status społeczny, zatrudnienie, dochody. Z założenia ma on poznawać na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb życiowych każdego obywatela.

Jakie należy spełniać warunki na BDP?

Bezwarunkowy dochód podstawowy miałby być wprowadzony jako zasiłek dla każdego. Oznacza to, że nie trzeba by spełniać żadnych dodatkowych warunków, by go otrzymywać. Co więcej, miałby być wprowadzony zamiast wielu dostępnych dziś zasiłków i świadczeń socjalnych. Obywatele otrzymywali go w takiej sytuacji zamiast np. 800 plus, dopłaty do prądu, zasiłku dla bezrobotnych czy 300 zł na wyprawkę szkolną.

Jaka będzie wysokość BDP?

Przypomnijmy, że przed pandemią Covid-19 w Polsce rozważany był już pomysł wprowadzenia BDP - testowo w kilku najbiedniejszych powiatach kraju. Jego wysokość była wówczas ustalana na poziomie ok. 1300 zł. Warto zwrócić uwagę, że w tym momencie powinien podlegać on waloryzacji ze względu na inflację. Podobnie jak w przypadku świadczenia 500 plus. Od nowego roku podniesie się ono o 60%, do 800 zł.

  • Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, najbiedniejsze powiaty w Polsce to:
  • moniecki w woj. podlaskim,
  • chełmski w woj. lubelskim,
  • hrubieszowski w woj. lubelskim,
  • lubaczowski w woj. podkarpackim,
  • kolneński w woj. podlaskim,
  • opolski w woj. opolskim.

Najbogatsze powiaty na Podkarpaciu. Tutaj jest najwięcej pieniędzy

PILNE! Rząd sprawdza nasz MAJĄTEK, DOCHODY i EMERYTURĘ. Ostatnie dni! Nie powiesz? Grozi kara!
Źródło: 1300 zł dla każdego Polaka. Jakie warunki trzeba będzie spełnić?