Twoja Twarz Brzmi Znajomo

i

Autor: AKPA // Screen/YouTube/Twoja Twarz Brzmi Znajomo Twoja Twarz Brzmi Znajomo - Kuba Szmajkowski jako Kendrick Lamar

Twoja Twarz Brzmi Znajomo

Występ Kuby Szmajkowskiego w TTBZ był rasistowski? Nick Sinckler dosadnie komentuje

2023-09-12 13:37

Mocne oskarżenia pojawiły się po ostatnim odcinku "Twoja twarz brzmi znajomo", kiedy to Kuba Szmajkowski wcielił się postać Kendricka Lamara. Choć ze strony jurorów pochwałom nie było końca, widzowie dopatrzyli się rasistowskich odniesień. Mowa nie tylko o samej charakteryzacji, ale także słownictwie Kuby podczas występu.

"Twoja twarz brzmi znajomo" to jeden z chętniej oglądanych programów przez widzów Polsatu. Gwiazdy przechodzą żmudną metamorfozę, aby upodobnić się do rozmaitych gwiazd muzyki, a na próbach dostają wskazówki, jak odtworzyć ich ruch sceniczny, sposób śpiewania i barwę głosu.

W 19. edycji muzycznego show udział biorą: Ewelina Flinta, Pola Gonciarz, Jakub Gąsowski, Marcin Januszkiewicz, Magdalena Kumorek, Nick Sinckler, Kuba Szmajkowski oraz Jagoda Szydłowska wyłoniona z castingu.

Krzysztof Ibisz jako Verka Serduchka. Historyczny występ w Twoja Twarz Brzmi Znajomo

Afera po występie Kuby Szmajkowskiego

Już po pierwszym odcinku TTBZ w sieci rozpętała się burza. Występ Kuby Szmajkowskiego, który wykonał utwór "Humble" Kendricka Lamara, wywołał lawinę komentarzy, w których padają oskarżenia o rasizm - Znowu rasizm, znowu blackface. Bardzo to smutne! - czytamy w sieci - Szokujące jest ILE DOROSŁYCH OSÓB DECYZYJNYCH to musiało zaakceptować, naprawdę w 2023 roku black face i N-word w publicznej telewizji??? - napisała internautka na Instagramie.

Blackface był dawniej używany ośmieszania ludzi czarnoskórych, co w obecnych czasach jest niedopuszczalne i uznawane za rasistowskie. Czy jednak, aby na pewno twórcy programu "Twoja twarz brzmi znajomo" mieli na celu obrazić osoby o ciemnym kolorze skóry. Zaprzeczył temu sam Nick Sinckler, który nie dopatrzył się żadnych nadużyć.

Dobra wszyscy, czas na edukację. Faktycznie 'blackface' był używany do wyśmiewania lub ośmieszania czarnoskórych ludzi. W tym programie bierzemy wygląd i wykonujemy muzykę niektórych artystów, którzy wywarli wpływ na świat poprzez muzykę i sztukę, którą stworzyli. Nie czuję, by ktoś z nas szydził lub nas wyśmiewał - oznajmił publicznie - Nie widzę, by się z nas śmiali. Widzę, jak celebrują wielkość, którą wnieśliśmy do świata. Jeśli nie widzisz różnicy między wyśmiewaniem/szydzeniem a oddawaniem hołdu wspaniałym czarnoskórym artystom, których muzyka wpłynęła na świat... To twój problem, nie mój - dodał na koniec.

Jak widać, Sinckler, absolutnie nie poczuł się urażony charakteryzacją Kuby Szmajkowskiego. Co zatem z użyciem słowa "nigger", które padło podczas występu? Choć wyraz ten należy do językowego tabu, w piosence "Humble" pada właśnie to określenie, Kuba Szmajkowski i osoby pracujące przy programie, nie widziały więc powodu, aby je pominąć podczas występu Kuby - Czemu Kendrick może użyć słowa „nigga” w swojej piosence, a Kuba wcielający się w jego rolę już nie? (…). To trochę tak, że jak ja powiem o sobie grubas to jest ok, a jak ktoś inny, to nie - czytamy w sieci spostrzeżenia jednego z internautów. Przekonuje was takie rozumowanie?

Listen on Spreaker. Źródło: Występ Kuby Szmajkowskiego w TTBZ był rasistowski? Nick Sinckler dosadnie komentuje