Znamy zwycięski projekt muralu upamiętniającego Krzysztofa Krawczyka

2021-07-14 14:36 AS/DS
Mural upamiętniający Krzysztofa Krawczyka
Autor: AS

Opole wybrało projekt muralu upamiętniającego Krzysztofa Krawczyka. Autorem jest Bruno Neuhamer, który wcześniej zrobił mural upamiętniający Annę Jantar przy ulicy Rzemieślniczej.

Mural Krawczyka będzie zdobił kamienicę przy ulicy Krakowskiej. Opolanie zobaczą go w drugiej połowie sierpnia. I mogą być zaskoczeni.

Tam jest pokazana cała ta historia, cały ten amerykański sen. Są pewne marzenia, nie do końca spełnione. Jest też bardzo charakterystyczne i świadome wejście w dialog z kampową stylistyką, na krawędzi której Krzysztof Krawczyk też się całe lata obracał.

- mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej.

Pierwsza farba pojawi się na ścianie kamienicy przy Krakowskiej w połowie sierpnia. Po około tygodniu będzie już można oglądać portret Krzysztofa Krawczyka na tle palm, plaży i zachodzącego słońca...

O ile na początku nie wiedziałem do końca, jak przedstawić samą postać, to sceneria plaży i zachodzącego słońca z jakichś powodów nie mogła się już ode mnie odkleić. Jest to taka scena z pogranicza polskiego snu o śnie amerykańskim.

- mówi Bruno Neuhamer, autor zwycięskiego projektu.

Krzysztof Krawczyk wielokrotnie występował w amfiteatrze, był laureatem nagród dla najlepszego wokalisty oraz "Artysty bez granic". W 2018 roku - właśnie w Opolu - obchodził 55-lecie swojej pracy scenicznej. Teraz trwają rozmowy z telewizją, by jeden z koncertów festiwalowych tegorocznego KFPP był poświęcony piosenkom Krzysztofa Krawczyka.

Źródło: Znamy zwycięski projekt muralu upamiętniającego Krzysztofa Krawczyka