Fot. Grzegorz Gajos

i

Autor: Grzegorz Gajos

"Troja. Wojny nie będzie"! Premiera w OTLiA już w sobotę!

2023-02-23 13:00

Teatr Lalki i Aktora szykuje się do swojej pierwszej premiery w tym roku. I znów sięga po klasykę, uwspółcześnioną, żeby była bardziej strawna dla młodzieży. Tym razem na scenie zobaczymy spektakl "Troja. Wojny nie będzie".

Wojna trojańska opowiedziana językiem młodzieży. Takie wyzwanie postawił przed sobą Opolski Teatr Lalki i Aktora. Premiera spektaklu "Troja. Wojny nie będzie" już w sobotę. Reżyserią i scenariuszem zajęła się aktorka Anna Wieczorek, która przyznaje, że takie rozwiązanie ma dwie strony medalu.

Bardzo łatwo rozczytuje się swoje słowa, ale bardzo trudno czasami iść na kompromis względem tego, co nie działa i co trzeba skreślić. Byłam jednak w stosunku do siebie bardzo surowa. Bycie jednocześnie autorem i reżyserem pozwala na to, żeby te warstwy się przenikały i jest to dużo pełniejsze doświadczenie.

- mówi Anna Wieczorek

Reżyserka prowadzi też warsztaty z młodzieżą i właśnie tam często okazywało się, że wiedza na temat Achillesa, Odyseusza lub Menelaosa jest bardzo skąpa. Głównie przez okrojony materiał w szkole. Spektakl ma to zmienić.

Czasami trzeba ten "mur" jakoś przebić. Albo przez język, albo przez formę. Wydaje mi się, że bardzo dużo Agamemnonów i Menelaosów widzimy na co dzień. I jak ich przybliżymy na scenie młodemu widzowi, będą jakimś lustrem, w którym ci młodzi widzowie będą się chcieli przeglądać i być może sięgną po klasykę, żeby zobaczyć, jak było naprawdę.

- dodaje reżyserka

Na scenie zobaczymy Barbarę Lach, Jakuba Kowalczyka, Zygmunta Babiaka oraz świętującą 25-lecie pracy artystycznej Aleksandrę Mikołajczyk.

Dla mnie teatr jest drugim domem, w ogóle nie wyobrażam sobie pracy gdzie indziej. Nie planowałam być aktorką, to się samo tak poskładało. I bardzo się z tego cieszę. Te 25 lat mi minęło nawet nie wiem kiedy. Cały czas jestem głodna grania, głodna nowych wyzwań i cały czas mi się chce!

- mówi Aleksandra Mikołajczyk, aktorka z OTLiA

Zwyczajowo, z okazji jubileuszu aktor dostaje w spektaklu najważniejszą lub najbardziej barwną postać do zagrania. W przypadku Aleksandry Mikołajczyk padło na Kasandrę. I podobno - mimo 25 lat na scenie - łatwo nie było.

Myślę, że najtrudniejszy jest balans w tym spektaklu. Tak, żeby wyważyć żart z powagą, ze wzruszeniem, które chcemy wywołać. To wszystko musi się wszystko dobrze ze sobą pomieścić w tym worku.

- dodaje jubilatka

Aktorka pracuje w opolskich lalkach od 1997 roku.

POSŁUCHAJ NASZYCH ROZMÓW!

Posłuchaj całej rozmowy Adama Szostoka z Anną Wieczorek
Posłuchaj całej rozmowy Adama Szostoka z Aleksandrą Mikołajczyk

Jak dobrze znasz lata 90.? QUIZ dla wszystkich, którzy mają sentyment do tamtych czasów

Pytanie 1 z 10
Które dwie subkultury toczyły słynną "wojnę o skóry"?
Które dwie subkultury toczyły słynną wojnę o skóry?
Źródło: "Troja. Wojny nie będzie"! Premiera w OTLiA już w sobotę!