Ratownik medyczny, wypadek - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Ratownicy medyczni spędzili pod okiem psychologów 400 godzin. Wszystko przez epidemię

2023-01-20 13:24

​Opolscy medycy pod okiem specjalistów spędzili ponad 400 godzin, wzięli też udział w 30 warsztatach grupowych. Wszystko po to, by spróbować zrzucić z siebie emocje towarzyszące walce z epidemią.

Opolscy ratownicy chwalą pomoc psychologiczną, którą dla nich sfinansował Urząd Marszałkowski. W projekcie pod koniec roku wzięło udział blisko 130 medyków. Rozmowy ze specjalistami pozwoliły im się otworzyć i porozmawiać o problemach, którymi do tej pory nie mieli czasu się zająć. Albo takimi, z którymi nie potrafili sobie sami poradzić.

Walczyliśmy o ludzkie zdrowie, jednocześnie martwiąc się o swoje i swoich najbliższych. Próbowaliśmy ich chronić. Nie zawsze to się niestety udawało. Medycy też chorowali, też umierali, też tracili zdrowie. Wszyscy mocno dostaliśmy... To był bardzo ciężki okres dla nas wszystkich.

- mówi Robert Czochara, opolski ratownik medyczny

Na dłuższą metę nie pomagały też rozmowy we własnym gronie, które oczywiście miały miejsce, ale koleżeńskie wsparcie okazywało się niewystarczające. Dlatego o pomoc Urząd Marszałkowski poprosił psychologów, by spróbować zrzucić z ratowników emocje towarzyszące walce z epidemią.

Myśleliśmy do tej pory, że wystarczy problem obrócić w żart. Tutaj te rozmowy, mimo że w miłej i przyjaznej atmosferze, pozwoliły wyrzucić z siebie to, co nas tak naprawdę dotyka i boli. To były osoby, które pokazały nam, że można im zaufać i że to zostanie między nami.

- dodaje Robert Czochara

Urząd Marszałkowski już zapowiada kolejne cykle projektu. Na jego pierwszą odsłonę składało się 400 godzin rozmów indywidualnych oraz 30 godzin warsztatów grupowych.

O tym, z czym przez całą epidemię musieli się mierzyć opolscy ratownicy Adam Szostok rozmawiał z Robertem Czocharą, ratownikiem medycznym.

Posłuchaj całej rozmowy Adama Szostoka z ratownikiem medycznym Robertem Czocharą

Jak powinieneś spędzić ferie? Rozwiąż nasz quiz i się przekonaj!

Pytanie 1 z 9
Lubisz sporty zimowe?
Źródło: Ratownicy medyczni spędzili pod okiem psychologów 400 godzin. Wszystko przez epidemię