Odkryj w sobie pszczelarską pasje! Dowiedz się jak założyć ul w mieście!

2021-07-08 14:58 Kinga Baryga
Pracownia pszczelarska
Autor: UMŁ

Chciałbyś mieć własne ule z pszczołami miodnymi, ale nie wiesz od czego zacząć?Zapisz się na bezpłatne szkolenie z prowadzenia pasieki! W ramach projektu z budżetu obywatelskiego - "Adoptuj Pszczołę" powstała Pracownia pszczelarska na terenie Laboratorium Produkcji Ogrodniczej przy Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi.

Jednym z elementów projektu “Adoptuj pszczołę”, który wystartował dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, było wyposażenie pracowni pszczelarskiej. Pracownia powstała na terenie Laboratorium Produkcji Ogrodniczej przy Zespole Szkół Rzemiosła w Łodzi. W pracowni znalazły się takie sprzęty, jak: miodarki, stół do odsklepiania, czy urządzenie do kremowania miodu. Prócz tego, na zielonym terenie przylegającym do szkoły, będzie zasiedlone 20 uli. W ciągu kilku najbliższych dni przyjedzie do nich 20 pszczelich rodzin.

„W dobie zmian klimatycznych coraz częściej i więcej mówimy o wspieraniu bioróżnorodności. Jednym z przejawów tego jest troska o pszczoły, bez których nie będzie życia. Ta rosnąca świadomość mieszkańców Łodzi jest widoczna i skutkuje coraz większą liczbą „zapylających” projektów” – informuje Jakub Paduch z Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

W ramach szkoleń, 45 osób zapozna się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi pracy z pszczołami. Przeprowadzone zostaną także zajęcia praktyczne.

- Ktoś kto nie miał w ogóle styczności z pszczołami dowie się gdzie postawić ul, jaką pszczołę kupić, jak pszczoły się zachowują, jak je potem prowadzić, powiemy też jak tanio zrobić sobie ul samemu. Chcemy te szkolenia prowadzić pod hasłem Masz działkę, masz balkon, masz pszczoły” - mówi Andrzej Kołuda, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej.

Aby wziąć udział w szkoleniu, do 27 lipca br. należy wysłać swoje imię, nazwisko i numer telefonu na adres mailowy: wks@uml.lodz.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Szkolenia będą odbywać się dwa razy w miesiącu po 2-3 godziny, w godzinach popołudniowych i weekendy. Pierwsze zajęcia odbędą się już w sierpniu a cały cykl potrwa do końca listopada.

Pracownia pszczelarska
Autor: UMŁ
Źródło: Odkryj w sobie pszczelarską pasje! Dowiedz się jak założyć ul w mieście!