Na co można wydać 150 tysięcy złotych? Uczniowie opolskich szkół średnich dobrze to wiedzą!

2023-03-08 13:02 AS/DS
szkoła
Autor: Pixabay zdj. ilustracyjne

Opolscy uczniowie unowocześnią swoje szkoły. Zrobią to według własnego planu, ale za pieniądze od ratusza, bo to w ramach Uczniowskich Budżetów Obywatelskich. I jak w każdym budżecie obywatelskim, stworzyli projekt i zagłosowali. Teraz dyrektorzy muszą zająć się resztą.

Opolskie szkoły średnie znów wydadzą na pomysły i marzenia swych uczniów 150 tysięcy złotych. Bo tyle w tym roku wynosiła pula Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Czyli ponad dwa razy więcej niż w pilotażowej akcji sprzed roku. W każdej ze szkół uczniowie nie dość, że musieli wymyślić swoje propozycje zupełnie sami, to potem jeszcze przekonać do nich pozostałych.

Głównie przy użyciu mediów społecznościowych, ale było też chodzenie i rozgłaszanie tego po klasach, jakieś plakaty rozwieszane po szkole i akcje promocyjne. Niektórzy upiekli ciasto i robili sobie w ten sposób promocję podczas przerwy. Tych pomysłów było naprawdę dużo.

- mówi Natalia Okos, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta i uczennica opolskiego "Mechaniczniaka".

Każda z piętnastu szkół średnich w mieście ma do wydania 10 tysięcy złotych. O czym - poza dłuższymi przerwami - marzą uczniowie?

Moja szkoła wybrała rewitalizację radiowęzła, czyli m.in zakup nowego sprzętu. Przed szkołą pojawią się też nowe ławki, bo tego nam tutaj brakuje. Ale np. LO5 wyremontuje sobie kawiarenkę, która teraz będzie wyglądać fajnie i bardziej nowocześnie.

- dodaje Natalia Okos.

Uczniowie mieli do wydania ponad dwa razy więcej pieniędzy niż w poprzednim roku, bo też - w przeciwieństwie do pilotażowego programu sprzed roku - tym razem uczestniczyły w nim wszystkie szkoły średnie. Albo to marzenia stały się jeszcze droższe...

POSŁUCHAJ całej rozmowy Adama Szostoka z Natalią Okos

QUIZ. Tych przedmiotów nienawidziłeś w szkole. Pamiętasz podstawy chemii, fizyki i biologii?

Pytanie 1 z 15
Na początek chemia. Rtęć - jako pierwiastel - to w tablicy Mendelejewa:
Źródło: Na co można wydać 150 tysięcy złotych? Uczniowie opolskich szkół średnich dobrze to wiedzą!