Co dalej z pomnikiem Otto von Bismarcka? Znalezisko czeka w magazynie muzeum

2021-04-23 15:01 MarcinM
Pomnik Otto von Bismarcka Opole
Autor: UM Opole Fragment pomnika von Bismarcka znaleźli drogowcy

Pomnik ku czci "Żelaznego Kanclerza" znaleźli drogowcy podczas budowy skrzyżowania przy dworcu Opole wschodnie. Przed wojną była to jedna z atrakcji niemieckiego Oppeln. Nadal nie wiadomo co stanie się z tym znaleziskiem.

Wciąż nie wiadomo co stanie się z odnalezionym fragmentem pomnika Otto von Bismarcka. Drogowcy natknęli się na monument na przebubudowie skrzyżowania przy dworcu wschodnim na początku tego roku. Na razie zabytek trafił do magazynu Muzeum Śląska Opolskiego. Kiedy, i czy w ogóle stanie się częścią ekspozycji, nie wiadomo.

Dla nas każdy zabytek jest cenny. (...) Na chwilę obecną wojewódzki opolski konserwator zabytków oddał Muzeum Śląska Opolskiego na przechowanie ten fragment obelisku. Jest to obelisk Ottona von Bismarcka.

- Joanna Ojdana, p.o. dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego

Historia pomnika

Pomnik kanclerza von Bismarcka został odsłonięty 20 sierpnia 1911 roku. Stał przed wojną przed budynkiem poczty na dzisiejszej ulicy 1 maja. Jego autorem jest śląski rzeźbiarz Robert Bednorz. Po wojnie słuch po pomniku zaginął. Dopiero 8 stycznia tego roku natknęli się na niego drogowcy pracujący przy dworcu Opole Wschodnie.

To nie jedyne historyczne odkrycie na budowie na Oleskiej. Wcześniej drogowcy natrafili m.in. na tablicę z nazwą ulicy - dzisiaj Oleskiej (daw. Rosenbergstrasse), czy na popiersie Hitlera. Zdarzały się też przedmioty codziennego użytku, ale też niewybuchy.

Polub nasz fanpage ESKA Opole News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Źródło: Co dalej z pomnikiem Otto von Bismarcka? Znalezisko czeka w magazynie muzeum