Bezdomni

i

Autor: Autor: O'Dea / Wikimedia.org

Ciepłe ubrania wciąż na wagę złota! Sprawdźcie swoje szafy!

2022-12-30 10:07

Bezdomni i potrzebujący wciąż mogą liczyć na pomoc opolan. Przede wszystkim wolontariusze zapewniają im ciepłe posiłki, dzięki którym trochę łatwiej jest przetrwać zimowy czas. Ale pomóc może każdy.

Śpiwory, ciepłe kurtki i męskie spodnie wciąż potrzebne. Czekają na nie opolscy bezdomni. Mimo że zimowe temperatury odpuściły. Ale i tak dają się we znaki tym, którzy całe dnie i noce spędzają na dworze. Ciepłą odzież można im przekazać za pośrednictwem stacji Caritas czy kolektywu Food Not Bombs, który co niedzielę rozdaje im też ciepłe wegetariańskie posiłki. "Ma być zdrowo i treściwie"- powiedziała nam jedna z wolontariuszek.

Zbieramy się, kroimy warzywa i owoce, staramy się, żeby w środku nie było żadnego świństwa, ani chemicznych zapychaczy. Nawet makarony mamy zdrowe. Gdzieś tam zawsze w praniu tak naprawdę wychodzi, co dzisiaj będzie do jedzenia. Potem wychodzimy z naszej typowej nory, przychodzimy pod dworzec i zaczynamy "wydawkę".

- mówi aktywistka z Food Not Bombs

Co sobotę na placu Kopernika pomaga Fundacja "Zupa w Opolu", okolice dworca PKP zaś od lat należą do kolektywu Food not Bombs, który nie korzysta z żadnego zewnętrznego wsparcia. To forma protestu.

Wszystko robimy za darmo, nie dostajemy za to żadnych pieniędzy i nawet ich nie chcemy. To jest po prostu robimy przeciwko marnowaniu jedzenia. Supermarkety potrafią wyrzucić 5-6 milionów ton żywności rocznie, a ludzie chodzą głodni. Nawet nie mają warunków, ani możliwości, żeby zrobić sobie ciepły posiłek.

- dodaje wolontariuszka

Pieniędzy nie chcą, ale ciepłe ubrania na zimę chętnie przygarną, żeby bezdomni mogli przetrwać chłodniejsze noce. Przydadzą się też śpiwory i męskie spodnie.

Posłuchaj całej rozmowy z kolektywem Food Not Bombs!

Z kolektywem Food Not Bombs z Opola rozmawiał Adam Szostok

QUIZ: Jak dobrze znasz nowości disco polo 2022? Poniżej 10 punktów nie nazywaj się ekspertem

Pytanie 1 z 11
Na początek coś prostego: w swojej piosence zespół Playboys odwiedza "Bahamy, morze..."
Źródło: Ciepłe ubrania wciąż na wagę złota! Sprawdźcie swoje szafy!